Predmet: Osnove eksperimenta u zaštiti životne sredine (17 - Z315)

Naučna oblastInženjerstvo zaštite životne sredine

Program se primenjuje od 03.10.2012..

Sticanje osnovnih znanja i osposobljavanje studenata za planiranje, pripremu i realizaciju merenja iz oblasti zaštite životne sredine. Praktična primena adekvatnih statističkih metoda za obradu i interpretaciju dobijenih rezultata merenja iz oblasti zaštite životne sredine, uz adekvatno tabelarno i grafičko prikazivanje rezultata eksperimenta i mernih nesigurnosti.
Student stiče neophodna znanja u segmentu planiranja, statističke obrade i adekvatnog prikaza i ocene tačnosti dobijenih eksperimentalnih rezultata merenja iz različitih oblasti zaštite životne sredine.
Teorijska nastava: Planiranje, priprema i realizacija eksperimenta; Primena odgovarajućih metoda za obradu dobijenih eksperimentalnih rezultata merenja; Utvrđivanje nesigurnosti eksperimentalnih rezultata i greške merenja; Odgovarajuće tabelarno i grafičko prikazivanje dobijenih eksperimentalnih rezultata. Praktična nastava: Planiranje, statistička obrada i prikaz dobijenih rezultata realnih eksperimentalnih merenja iz prakse, iz različitih oblasti zaštite životne sredine
Predavanja. Računske i računarske vežbe. Konsultacije. Na predavanjima se izlaže teorijski deo gradiva. Na vežbama studenti kroz računske i računarske vežbe rešavaju praktične probleme/zadatke u cilju lakšeg razumevanja i usvajanja gradiva obrađenog na predavanjima.
J. Slivka, M. TerzićObrada rezultata fizičkih eksperimenata1995Univerzitet u Novom SaduSrpski jezik
Pantelić, I.Uvod u teoriju inženjerskog eksperimenta1976Radnički univerzitet "Radivoj Ćirpanov", Novi SadSrpski jezik
Testdada10.00
Prisustvo na vežbamadada5.00