Predmet: Konstruisanje procesnih i toplotnih aparata (17 - M3517)

Naučna oblastProcesna tehnika

Departman za energetiku i procesnu tehniku

Program se primenjuje od 23.10.2012..

Upoznavanje sa osnovnim pojmovima i metodama konstruisanja u energetici i procesnoj tehnici.
Priprema studenata završne godine studija za rad u projektnom birou, na montaži termoenergetske i procesne opreme i za proizvodnju termoenergetske i procesne opreme.
Upoznavanje studenata sa elementima projektovanja i konstruisanja. Faze izgradnje investicionog objekta. Osnovni zakoni, pravilnici i standardi vezani za projektovanje i konstruisanje u energetici i procesnoj tehnici. Vrste projekata i sadržaj pojedinih projekata. Tender dokumentacija i osnovni elementi ugovora vezanih za izradu projektno-tehničke dokumentacije. Pojedini elementi projekta: projektni zadatak, tehnički opis, opšti i tehnički uslovi, proračun pojedinih elemenata konstrukcije, grafički prikazi, elaborat zaštite na radu. Proračun pojedinih elemenata konstrukcije: izbor klase posude i aparata, izbor materijala, koeficijenti oslabljenja konstrukcije, mehaničko dimenzionisanje, dimenzionisanje ojačanja, dimenzionisanje sigurnosne opreme, dimenzionisanje zavarenih spojeva, proračun dilatacija. Radionička dokumentacija: definisanje zavarenih spojeva, obim kontrole zavarenih spojeva, ispitivanje konstrukcije. Montaža termoenergetske i procesne opreme: građevinski dnevnik, obračunska lista, knjiga inspekcije, pogonska ispitivanja. Tehnički pregled i probni rad termoenergetskih i procesnih postrojenja.
Predavanja, računske i auditorne vežbe, konsultacije.
M. BognerKonstrukcije i proračuni procesnih aparata2004Mašinski fakultet beogradSrpski/engleski jezik
Bogner, M.Projektovanje termotehničkih i procesnih sistema2007ETA, BeogradSrpski jezik
S. SedmakPriručnik za konstruisanje procesne opreme1994Tehnološko metaluški fakultet, BeogradSrpski jezik
Coulson, J.M., Richardson, J.F.Chemical Engineering1977Pergamon press, OxfordEngleski