Предмет: Програмирање и примена програмабилно логичких контролера (17 - H1410)

КатегоријаСтручно-апликативни
Научна областМехатроника, роботика и аутоматизација и интегрисани системи
МултидисциплинарнаДа

Департман за индустријско инжењерство и менаџмент

Програм се примењује од 03.10.2005..

Циљ предмета је да студенти овладају програмирањем и применом програмабилно логичких контролера (ПЛК).
Исход предмета су знања везана за програмске језике за програмирање програмабилно логицких контролера (ПЛК),као и знања за примену (ПЛК).
Увод у ПЛК. Структура ПЛК. Програмирање ПЛК: Секвенционални функционални дијаграм; Структурни текст; Листа инструкција; Лествицасти дијаграм; Функционални блок дијаграм. Фази контролери. Повезивање ПЛК. Израда пројеката са ПЛК. Примене ПЛК.
Настава се одвија кроз предавања и вежбе. Током вежби студент је обавезан да уради практично оријентисане задатке. Провера знања се одвија кроз два теста и завршни испит, при чему пре тога студент мора да уради све предвиђене вежбе. Завршни испит је писмени.
Стеван СтанковскиПрограмирање и примена програмабилно логицких контролера - скрипта2012ФТНСрпски језик
Stenerson JonFundamentals of Programmable Logic Controllers, Sensors, and Communications2005Prentice HallЕнглески
Станковски, С., и др.Збирка решених задатака из: Програмирања и примене програмабилних логичких контролера2009Факултет техничких наука, Нови СадСрпски језик
Тестдада10.00