Predmet: Poljoprivredne mašine za obnovljive izvore energije (06 - M2652)

Naučna oblastInženjerstvo biosistema

Program se primenjuje od 01.10.2012..

Predmeti preduslovi

Naziv predmetaMora se odslušatiMora se položiti
Mašine za biosisteme 2dane
Cilj predmeta je da se steknu znanja o potencijalima, proizvodnji i korišćenju obnovljivih izvora energije u poljoprivredi i ruralnim oblastima, kao i korišćšenju mašina za te svrhe
Sticanje znanja u oblasti proizvodnje, ubiranja, prerade i korišćenja obnovljivih izvora energije, kao i opreme potrebne za sprovodđenje.
Uvod u predmet, upoznavanje studenata sa načinom rada i obavezama. Energetsko stanje u svetu, perspektive, problemi. Inputi energije u poljoprivredi, stanje perspektive. Mogućnosti uštede energije u poljoprivrednoj proizvodnji i preradi. Energetsko bilansiranje poljoprivredne proizvodnje. Osnove ekonomsko-energetskog bilansiranja. Primeri ekonomsko-energetskog bilansiranja. Svetski, EU i nacionalni programi u oblasti energetike, sa osvrtom na poljoprivredu. Obnovljivi izvori energije, definicija, programi, dokumentacija. Solarana energija u poljoprivredi. Čvrsta biomasa, proizvodnja i korišćenje u poljoprivredi. Tečna biomasa i biogoriva druge generacije, značaj za poljoprivredu. Gasovita biomasa, biogas. Kogeneracija i trigeneracija na bazi biomase. Ostali vidovi obnovljivih izvora energije i njihove primene u poljoprivredi. Obnovljivi izvori energije i ruralni razvoj. Poseta jednom do tri postrojenja koja koriste obnovljive izvore energije.
Auditorna nastava i vežbe, poseta proizvođačima, laboratorijske vežbe
Martinov M., Đatkov Đ.Predloške za nastavu2012Fakultet tehničkih naukaSrpski jezik
Prisustvo na vežbamadada5.00
Završni ispit - I deoneda30.00