Предмет: Дизајн и техника сцене 1 (17 - ASO14)

КатегоријаУметнички
Научна областСценска архитектура, техника и дизајн-сценски дизајн
МултидисциплинарнаДа

Тренутно нема података о матичним организационим јединицама предмета!

Програм се примењује од 01.10.2013..

Стицање знања и вештина потребних за самостални и групни рад на дизајну и техници сцене, са посебним нагласком на разумевање и примену принципа античких и средњевековних сценских пракси у савременом стваралаштву.
Познавање и разумевање принципа дизајна и технике сценске у античком и средњевековном добу. Способност препознавања и стваралачке примене ових традиционалних идеја у савременом дизајну и техници сцене. Способност за индивидуални рад на конкретним уметничким задацима.
Дизајн простора савремених сценских догађаја у контексту традиционалних идеја о сценском простору. Предантички и антички концепти простора сценског догађаја. Технике конципирања и реализације сцене у античком позоришту Грчке и Рима. Идеје о античком позоришту примењене у савременој сценској пракси. Средњевековни концепти простора сценских догађаја. Технике конципирања и реализације сцене у јавним објектима и јавном градском простору. Средњевековне идеје о сценском простору примењене у савременој позоришној пракси.
Интерактивна предавања – излагање наставника и обавезни разговор са студентима на задату тему предавања. Самостални рад студената на индивидуалном предметном пројекту уз консултације са наставницима и сарадницима. Радионички формати у којима се теме са предавања анализирају и повезују кроз практичан рад са предметним пројектом. Предметни пројекат подразумева израду идејног решења дизајна и технике сцене за задати просторни оквир и текстуални предложак. Предметни пројекат је заснован на савременој интерпретацији концепата и принципа класичног и/или средњевековног сценског простора.
Хочевар, М.Простори игре2003ЈДП, БеоградСрпски језик
Харвуд, Р.Историја позоришта1998Клио, БеоградСрпски језик
Brockett, O.Making a Scene: A History of Stage Design and Technology in Europe and United States2010University of Texas, Сан Антонио, САДЕнглески
Simonson, L.The Stage is Set1963Theatre Art Books, New YorkЕнглески