Predmet: Strateško upravljanje u urbanom planiranju (09 - RPR007)

Naučna oblastArhitektonsko-urbanističko planiranje, projektovanje i teorija

Departman za arhitekturu i urbanizam

Program se primenjuje od 01.01.2009..

Studentima će biti predstavljen urbani razvoj u društvenoj mreži, zatim kompetencija i liderstvo u urbanom planiranju, različiti koncepti i pristupi u strategijskom planiranju i strategijskom menadžmentu, kao i novi pristupi uticaja na urbani razvoj.
Studenti će biti osposobljeni za upravljanje, predviđanje i vođenje urbanih transformacija i razvoja na različitim nivoima i područjima.
- istorija i tipologija urbanih staništa; - strateško urbano planiranje; - razumevanje tokova urbanog planiranja, demokratsko urbano planiranje i dizajn; - urbano planiranje i dizajn-najbolji slučaj društvene kulture, upravljanje programima i akstivnostima u urbanim područjima; - koncepti upravljanja i razvoja urbane kulture; - pluralističko urbano planiranje, uticaj marketinga i tehnologija u urbanom razvoju.
- Frontalna metoda, - metoda razgovora, - rad u grupama.
Kostof, S.The City Assembled1999Thames & Hudson, LondonEngleski
Powell, K.City Transformed2000teNeues Publishing Company, New YorkEngleski
Gehl, J.; Gemzoe, L.Public Space – Public Life1996Danish Academic Press, CopenhagenEngleski
Jacobs, J.The Death and Life of Great American Cities1993Random House Publishing Group, LondonEngleski