Predmet: Programski jezici i strukture podataka (17 - E214)

KategorijaTeorijsko-metodološki
Naučna oblastPrimenjene računarske nauke i informatika

Odsek za primenjene računarske nauke i informatiku

Program se primenjuje od 30.09.2005..

Predmeti kojima je preduslov predmet Programski jezici i strukture podataka

Naziv predmetaMora se odslušatiMora se položiti
Projektovanje algoritamadada
Ovladavanje studenata principima i tehnikama izrade procedurnih programa. Potrebno je poseban akcent staviti na upotrebu adekvatnih struktura podataka.
Studenti treba da budu obučeni za izradu programa na konkretnom programskom jeziku. Osposobljenost za odabir i implementaciju adekvatnih struktura podataka.
Pregled programskih jezika. Sintaksa programskih jezika: BNF, EBNF i sintaksni dijagrami. Osnovni i izvedeni tipovi podataka. Operacije. Sekvenca. Selekcije. Ciklusi. Skokovi. Moduli. Datoteke. Algoritmi i algoritamski sistemi. Tjuringova mašina. Markovljevi normalni algoritmi. Rekurzivne funkcije. Analiza algoritama i strukturirano programiranje. Strukture podataka. Apstraktni tipovi podataka. Testiranje programa. Korisnički interfejs. Dokumentovanje programa.
Predavanja.Računarske vežbe. Konsultacije. Od ukupno 100 bodova deo od 70 bodova ostvaruje se u toku nastave, a 30 na teorijskom delu ispita. 1. Predispitna obaveza - Test - 10.00;2. Predispitna obaveza - Test - 10.00; 3. Predispitna obaveza - Test - 10.00; 4. Predispitna obaveza - Test - 10.00; 5. Predispitna obaveza - Složeni oblici vežbi - 30.00. što čini ukupno 70 bodova; 6. Završni ispit - Teorijski deo ispita - 30.00. Da bi položio ispit student mora prikupiti najmanje 55 bodova.
Kraus, L.Programski jezik C sa rešenim zadacima1993Mikro knjiga, BeogradSrpski jezik
Malbaški D., Obradović D.Osnovne strukture podataka1995Univerzitet u Novom SaduSrpski jezik
Malbaški, D.Odabrana poglavlja metoda programiranja2002Tehnički fakultet, Zrenjanin Srpski jezik
Hotomski D., Malbaški, D.Matematička logika i principi programiranja2000Univerzitet, Novi SadSrpski jezik