Предмет: Енергетске трансформације у обновљивим изворима (17 - EMS119)

КатегоријаСтручно-апликативни
Научна областЕнергетска електроника, машине, погони и обновљиви извори електричне енергије

Тренутно нема података о матичним организационим јединицама предмета!

Програм се примењује од 23.11.2018..

Циљ предмета је да студенти стекну знања о могућностима енергетске трансформације обновљивих извора енергије у остале видове енергије, првенствено електричне и топлотне енергије. Треба да се упознају са принципима енергетске трансформације, са основним склоповима и уређајима који омогућавају ту трансформацију. Треба да се упознају са свим додатним склоповима и уређајима који чине један систем. Биће размотрене предности и мане појединих енергетских трансформација, као и могућности комбинованог коришћења.
Студенти ће стећи знања о могућностима и врстама енергетске трансформације обновљивих извора енергије. Знања ће стећи из области које се примењују у Србији, као што су соларно претварање енергије у електричну или топлотну енергију, претварање енергије ветра, хидро и био енергије у електричну енергију. Савладаће принципе енергетске трансформације. Упознат ће се са основним склоповима и уређајима који се користе у разним системима за трансформацију енергије. Биће оспособљени да кориснику обновљивих извора енергије дају консултантске услуге у вези коришћења разних система.
Појам енергетске трансформације уопште. Енергетске трансформације у обновљивим изворима, појам и врсте извора енергије и могућности конверзије. Методе естимације енергетског потенцијала. Стање енергетског потенцијала у свету, Европи и Србији. Преглед реализованих капацитета у Европи и Србији. Претварачи енергије сунца, ветра, воде, биомасе, топлоте земље: основни елементи, принцип рада. Саставни делови система обновљивих извора. Карактеристике и избор претварача, генератора у системима обновљивих извора. Предности и мане појединих система. Хибридни системи у енергетским трансформацијама.
Настава се изводи у оквиру предавање и аудиторних вежби. Поред теоретских студенти стичу и практична знања у оквиру обилазка разних система обновљивих извора енергије. Студенти се активно укључују у курс кроз учешће у оквиру дискусија, групних и индивидуалних научно-истраживачких радова. Теоријски аспекти ће бити излагани на предавањима, док ће практичан рад и симулације рада бити рађене у склопу вежби.
Bent SorensenRenewable energy, phisics, engineering, enviromental impact, economics and planing2017Elsevier Ltd.Енглески
Тестдада10.00
Присуство на вежбамадада5.00