Predmet: Istorija umetnosti i kulture 2 (12 - A501)

KategorijaTeorijsko-metodološki
Naučna oblastArhitektonsko-urbanističko planiranje, projektovanje i teorija

Departman za arhitekturu i urbanizam

Program se primenjuje od 01.10.2013..

Cilj predmeta je da se studenti upoznaju sa osnovnim pojmovima istorije umetnosti, hronologijom razvoja, stilovima i pravcima. Kroz tematska predavanja sagledaće razvoj umetnosti i vizuelne kulture, umetnike, dela, tehnike i teme. Upoznaće tehnike tumačenja i razumevanje procesa stvaranja umetničkih dela, po svim najvažnijim načelima koje postoje u umetnosti. Savladaće razumevanje razvoja umetnosti kao odraza vremena i stepena društva u kom nastaju. A sve to u cilju sticanja opšte kulture i unapređenja znanja iz istorije umetnosti.
Nakon polaganja ispita iz ovog predmeta, studenti će razumeti i biti sposobni, da objasne sve osnovne pojmove iz istorije umetnosti. Ishod je da studenti savladaju tehnike analize i prezentacije dela vizuelne umetnosti i steknu mogućnost primene elemenata vizuelne kulture u svojim stvaralačkim postupcima.
Klasicizam; Klasicizam u u srpskom slikarstvu; Romantizam; Romantizam u srpskom slikarstvu; Realizam; Realizam u srpskom slikarstvu; Impresionizam; Impresionizam u srpskom slikarstvu; Postimpresionizam; Slikarstvo moderne; Srpsko slikarstvo međuratnog perioda; Postmoderna; Srpsko slikarstvo posle 1950; Galerija Matice srpske; Spomen-zbirka Pavla Beljanskog i Galerija Rajka Mamuzića.
Predavanja u učionici uz prezentacije. Obilasci muzeja i galerija.
H. V. JansonIstorija umetnosti1983BeogradSrpski jezik
GombrihSaga o umetnosti - Umetnost i njena istorija2005BeogradSrpski jezik
L. TrifunovićSlikarski pravci dvadesetog veka1994Srpski jezik
Grupa autoraUmetnost na tlu jugoslavije (Osvit novog doba, XX vek)1982Srpski jezik