Предмет: Одабрана поглавља из кризног менаџмента (17 - IMDR20)

КатегоријаАкадемско-општеобразовни
Научна областПроизводни и услужни системи, организација и менаџмент

Тренутно нема података о матичним организационим јединицама предмета!

Програм се примењује од 03.11.2017..

Предмети предуслови

Назив предметаМора се одслушатиМора се положити
Методе и технике научно истраживачког рададада
Главни циљ овог курса је да помогне студентима да разумеју и развију знања и вештине неопходне за управљање кризним ситуацијама. Комплексна садржина предмета биће посматрана и анализирана из више перспектива. Курс се кроз комбинацију теоријских наставних јединица и практичних пројеката, фокусира се на питања: хазарда (геолошких, метеоролошких, биолошких и техничких), рањивости и процене ризика, смањење ризика од катастрофа, планирање за ванредне ситуације, финансијско планирање за катастрофе, стратегије пословања у ванредним ситуацијама и управљању кризама. Курс ће код студента развити вештине управљања ризиком, анализе комплексних проблема, вредновање могућих решења и планирање имплементације управљања ризиком.
Студенти ће бити у стању да потпуно разумеју природне и техничке хазарде, рањивост и ризик од катастрофе; развиће способност да анализирају ризике, претње и могућности, али и да осмисле и имплементирају решења. Студенти ће овладати техникама за смањења ризика од катастрофа и управљања њима, укључујући способност да управљају ванредним ситуацијама и обезбеде континуитет у пословању у таквим ситуацијама. Кроз практичан рад студенти ће развити вештине мапирање коришћењем гео – информационих система.
Курс ће кроз комбинацију теоријских наставних јединица и практичних пројеката обрадити следеће целине:Опасности, рањивост, ризик и катастрофа: сагледавање опасности (природних и антропогених), рањивости и ризик; карактеристике несрећа, њихове процене и управљања.Континуитет пословања и управљање кризама: јединица о континуитету пословања и планирању за кризе; оквир и процедуре за обуку и организациону припрему за кризу.Финансијско планирање за националне катастрофе: економија катастрофе (локалне, националне и међународне), финансијски менаџмент ризика, моделирање катастрофе, осигурања и реосигурања кроз низ студија случаја из Велике Британије, Турске и малих острвских државе на Карибима.Технике за управљање катастрофама: методе и технике које се користе у процени ризика од катастрофа, ГПС и ГИС мапирање за акције потраге и спасавања.Природне катастрофе: геолошке, метеоролошке, биолошке и технолошке катастрофе, брзо и споро настајуће катастрофе; утицајима климатских промена, управљање у катастрофама и ублажавање.Организациони ризик: идентификација и управљање корпоративним безбедносним ризицима.
Предавања, вежбе, консултације, пројектни задаци
Myron S. ScholesCrisis and Risk Management2000American Economic AssociationЕнглески
Pecujlija, M et al.Corruption: Engineers are Victims, Perpetrators or Both?2014Science and Engineering Ethics DOI 10.1007/s11948-014-9569-1Енглески
Pecujlija, M & Cosic, Dj.Crisis Management: Introducing Companies Organizational Reactivity and Flexibility2019NOVA Science Publishers, New York ISBN: 978-1-53615-439-9Енглески