Предмет: Материјали и технологије фабрикације у медицинским уређајима (12 - BMI107)

КатегоријаНаучно-стручни
Научна областЕлектроника

Департман за енергетику, електронику и телекомуникације

Програм се примењује од 20.10.2012..

Оспособити студенте за разумевање особина најчешће коришћених материјала у биомедицини, као и оспособити студенте за одговарајућу примену ових материјала у савременим медицинским уређајима и биомедицини уопште.
- разумевање особина и области примена најчешће коришћених материјала у биомедицини - могућност примене биокерамика, вештачких материјала, композита у медицини и стоматологији - способност израде електронских компоненти или система базираних на биоматеријалима уз помоћ ЛТЦЦ технологије - способност израде флексибилних електронских компоненти, применом органских и неорганских материјала, за примене у биомедицини
- подела (конвенционалних) електротехничких материјала и њихове особине, - основе вештачких електромагнетских материјала и могућности примене у медицини, - преглед медицинских уређаја од значаја за овај предмет - биокерамике (баријум титанат за израду ултразвучних сонди, ферити за елиминацију сметњи и шума у медицинским уређајима, суперпроводни магнети за уређај нуклеарне магнетне резонанце) - биомедицински композити - биополимери (тефлон као изолациони материјал за сонде у медицини, полимерски бежични имплант за мерење шећера у крви) - биоматеријали за кардиоваскуларну примену (Ag/AgCl за електроде) - биоматеријали за денталну примену - биоматеријали за ортопедску примену - биоматеријали за поспешивање репарације ткива - преглед постојећих технологиија фабрикације и поређење карактеристика кола и могућности примене - LTCC технологија за израду сензора у биомедицини, уређаја за раздвајање ћелија и израду лаб-он-цхип - PCB технологија и обука за рад са софтверима за пројектовање PCB-а - технологија флексибилних супстрата (примена инк-џет принтера за израду флексибилних имплантираних сензора)
Предавања. Лабораторијске вежбе. Консултације. Израда практичних студентских пројеката.
Горан Стојановић, Љиљана ЖивановМатеријали у електротехници2007ФТН издаваштвоСрпски језик
H. L. KwokElectronic materials1997PWS Publishing CompanyЕнглески
Rolf E. HummelElectronic Properties of Materials2001Springer, 3rd editionЕнглески
Љ. Живанов, Г. Стојановић, А. Марић, Г. РадосављевићМатеријали у електротехници, збирка решених задатака2007Универзитет у Новом Саду, Факултет техничких наукаСрпски језик