Predmet: Integrisana kola za komunikacione sisteme (17 - EM516A)

Naučna oblastElektronika

Trenutno nema podataka o matičnim organizacionim jedinicama predmeta!

Program se primenjuje od 21.08.2017..

Sticanje znanja iz oblasti projektovanja integrisanih kola koja se koriste u komunikacionim sistemima. Osposobljavanje studenata za kombinovanje teorijskog znanja i koncepata projektovanja RF i analognih integrisanih kola tokom projektovanja osnovnih blokova komunikacionih sistema.
- znanje osnovnih parametara i problema u komunikacionim sistemima – sposobnost projektovanja osnovnih gradivnih blokova u komunikacionim sistemima (pojačavači snage, oscilatori, filtri, komparatori, naponski regulatori, sintetizatori učestanosti...) – sposobnost upotrebe raznih tehnika u cilju poboljšanja rada pojedinih komunikacionih blokova. - sposobnost optimizacije performansi integrisanih kola u zavisnosti od različitih parametara/ograničenja.
Pojačavači snage (osnove, linearnost, efikasnost, clase A, B, AB, C, D, E i F, osnovne metode za linearizaciju) Oscilatori (parameti i osnovni principi, stabilnost amplitude i frekvencije, izobličenje signala, fazni šum, ring oscilatori, relaksacioni oscilatori, LC oscilatori, oscilatori sa unakrsno spregnutim tranzistorima, naponom-kontrolisani oscilatori). Integrisani izvori referentnog napona nezavisni od napona napajanja i temperature (princip rada, realizacije u bipolarnoj i CMOS tehnologiji). Integrisani stabilizatori-regulatori napona (regultatori sa Zener diodom, linearni regultatori sa rednim tranzistorom). Filtri (osnovne karakteristike i prenosna funkcija, aproksimacija odziva filtra, sinteza pasivnih kola, realizacije aktivnih filtara: gm-C, RC-OP i SC filtri, kaskadne realizacije). Komparatori (specifikacije i osnovni parametri, ofset i šum na ulazu, histerezis, višestepeni komparatori) Sintetizatori učestanosti i fazno sinhonizovane petlje (osnovni principi i arhitektura, naponom kontrolisani oscillator, delitelj učestanosti, fazni detector, filtar, fazni šum i džiter).
Predavanja; Vežbe na računaru; Konsultacije. Nakon urađenih računarskih vežbi studenti će dobiti projekat čiji uspešan završetak nosi do 40% ukupne ocene
Thomas LeeThe design of CMOS RF integrated circuits2004Cambridge University PressEngleski
Behzad RazaviRF Microelectronics2012Prentice HallEngleski
Behzad RazaviFundamentals of Microelectronics2014WileyEngleski