Предмет: Анализа и процена стања квалитета ваздуха (17 - Z482)

КатегоријаНаучно-стручни
Научна областИнжењерство заштите животне средине

Тренутно нема података о матичним организационим јединицама предмета!

Програм се примењује од 03.10.2013..

Предмети предуслови

Назив предметаМора се одслушатиМора се положити
Хемијски принципи у инжењерству заштите животне срединедада
Загађење амбијенталног ваздухадане
- Упознавање студената са методама узорковања ваздуха; - Стицање основних знања о квалитативној и квантитативној анализи садржаја загађујућих материја у амбијенталном ваздуху; - Упознавање студената са савременим методама идентификације извора емисије и процене ризика по здравље становништва.
Након одслушаног курса и положеног испита, студент ће моћи да: - Користи методе узорковања ваздуха; - Реализује квалитативну и квантитативнуанализу садржаја загађујућих материја у амбијенталном ваздуху; - Идентификује изворе емисије загађујућих материја у амбијентални ваздух; - Процени ризик по здравље становништва.
Активно узорковање ваздуха - апаратура, модули и припрема модула за узорковање, процедура узорковања. Евалуација резултата анализе и прорачун вредности концентрације загађујућих материја у ваздуху. Пасивно узорковање ваздуха – теорија пасивног узорковања, модули и припрема модула за узорковање, употреба пасивних узоркивача различитог дизајна у мониторингу садржаја органских полутаната у ваздуху. Методе узорковања унутрашњег ваздуха. Узорковање суспендованих честица и преципитата, лако испарљивих органских једињења, неорганских оксида и формалдехида. Припрема узорака за анализу. Инструменталне методе анализе. Методе идентификације извора емисије. Методе процене ризика излагању повишеним концентрацијама загађујућих материја у ваздуху. Контрола емисије полутаната у атмосферу.
Предавања. Лабораторијске и рачунске вежбе. Консултације – индивидуалне и заједничке. Током семестра студенти су обавезни да присуствују предавањима и вежбама и да колоквирају одређен број експерименталних вежби. Након успешно реализованих предиспитних обавеза, студенти излазе на завршни испит.
Greenwood, R., Mills, G., Vrana, B.Passive sampling techniques in environmental monitoring2007ElsevierЕнглески
Илић, П.Загађење и контрола квалитета ваздуха у функцији заштите животне средине2014Независни универзитет, Бања ЛукаСрпски језик
Јован ЂуковићХемија атмосфере2001Рударски институт БеоградСрпски језик
Ј. Радонић, Д. Адамовић, М. Турк СекулићАнализа и процена стања квалитета ваздуха, скрипта2017Српски језик