Predmet: Finansijski menadžment sa elementima računovodstva (17 - MBA310)

Naučna oblastProizvodni i uslužni sistemi, organizacija i menadžment

Departman za industrijsko inženjerstvo i menadžment

Program se primenjuje od 01.10.2006..

Osposobljavanje studenata za razumevanje okruženja u kom su nastale i upotrebljene računovodstvene i finansijske informacije i upravljanje organizacijom pomoću njih, kao i za primenu naučnih metoda za uspešno upravljanje finansijskim performansama preduzeća.
Stečena znanja student koristi u daljem obrazovanju i stručnim predmetima, samostalno koristi knjigovodstvene zapise, izveštaje o poslovnim transakcijama, računovodstvene informacije i finansijske izveštaje kao podloge u procesu donošenja odluka.
Finansijsko i upravljačko računovodstvo kao informacioni resurs menadžmenta; analiza finansijskih izveštaja; troškovi i njihove kvalifikacije; analiza prelomne tačke; Sistem planiranja i kontrole ostvarenja preduzeća; Priprema parcijalnih i master budžeta (fiksni i fleksibilni budžet); Budžetska kontrola ostvarenja; Računovodstvo odlučivanja; Analiza troškova; Analiza odluka o promenama u asortimanu; Uvod i pregled finansijskog menadžmenta; Finansijski izveštaji, tokovi novca i porezi; Analiza finansijskih izveštaja; Finansijsko okruženje: tržišta, institucije i kamatne stope; Rizik i stopa povraćaja; Vremenska vrednost novca; Dugoročno ulaganje i rizik.
Predavanja uz upotrebu audiovizuelnih sredstava. Auditorne vežbe, sa domaćim zadacima. Izrade seminarskih radova. Konsultacije.
Van Horne, WachowiczFundamentals of Financial Management2001FT/Prentice Hall, USAEngleski
BrunerCase Studies in Finance2001Irwin McGraw Hill, USAEngleski
Malinić, D, Milićević, V., Stevanović, N.Upravljačko računovodstvo2013Ekonomski fakultet, BeogradSrpski jezik
KORN, S. WintonAccounting For Management, Planning And Decision Making1969New York: John Wiley & SonsEngleski