Predmet: Osnovi programiranja i programskih jezika (17 - IFE110)

KategorijaTeorijsko-metodološki
Naučna oblastPrimenjene računarske nauke i informatika

Katedra za primenjene računarske nauke

Program se primenjuje od 30.09.2005..

Predmeti kojima je preduslov predmet Osnovi programiranja i programskih jezika

Naziv predmetaMora se odslušatiMora se položiti
Napredno programiranje i programski jezicidada
Teorija algoritamadane
Uvodno obrazovanje studenata u oblastima algoritama, struktura podataka, programiranja i programskih jezika. Ovladavanje principima i tehnikama algoritamskog načina razmišljanja i realizacije algoritama u programskim jezicima korišćenjem odgovarajućih struktura podataka.
Studenti treba da steknu osnovna znanja o algoritmima, programiranju, programskim jezicima i strukturama podataka. Studenti treba da ovladaju veštinama razumevanja algoritama i struktura podataka i da budu obučeni za samostalnu implementaciju algoritama u izabranom programskom jeziku.
Uvod u algoritme, programiranje i koncepte programskih jezika. Rešavanje problema primenom računara. Pojam, predstavljanje, osobine i složenost algoritama. Pretraživanje i sortiranje. Modeli izračunavanja. Tjuringova mašina. Čerč-Tjuringova teza. Formalni opis sintakse programskih jezika: BNF, EBNF i sintaksni dijagrami. Osnovni elementi programskih jezika. Osnovni i izvedeni tipovi podataka. Operatori i izrazi. Kontrola toka. Potprogrami. Rekurzija i rekurzivne funkcije. Datoteke. Apstraktni tipovi podataka i strukture podataka. Linearne strukture podataka – niz, spregnuta lista, stek, red, heš mapa. Nelinearne strukture podataka – stablo, graf. Pregled paradigmi programskih jezika – proceduralno, objektno-orijentisano i funkcionalno programiranje. Strukturirano programiranje. Testiranje i dokumentovanje programa.
Nastava se izvodi u obliku predavanja, računarskih vežbi u računarskoj laboratoriji i konsultacija. Tokom celokupnog procesa izvođenja nastave, studenti su podsticani na intenzivnu komunikaciju, kritičko rezonovanje, samostalni rad i aktivan opšti odnos prema procesu učenja. Uslov za dobijanje potpisa i izlazak na završni ispit predstavlja izvršenje svih predispitnih obaveza, u minimalnom obimu od 30 poena.
Kernighan, B. W., Ritchie D. M. Programski jezik C2003CET, BeogradSrpski jezik
Kraus, L.Programski jezik C sa rešenim zadacima1993Mikro knjiga, BeogradSrpski jezik
Milo TomaševićAlgoritmi i strukture podataka2008Akademska misaoSrpski jezik
Knuth, D.E.</end>The Art of Computer Programming1998Addison-Wesley, Upper Saddle RiverEngleski