Predmet: Planiranje i održivi razvoj predela (06 - A353A)

Naučna oblastArhitektonsko-urbanističko planiranje, projektovanje i teorija

Departman za arhitekturu i urbanizam

Program se primenjuje od 01.10.2013..

Predmeti preduslovi

Naziv predmetaMora se odslušatiMora se položiti
Urbanističko projektovanje 1dada
Cilj predmeta je upoznavanje studenata sa procesom planiranja i održivog razvoja predela kroz prikaz osnovnih pojmova, metodologiju istraživanja predela, kao i analizu svih aspekata predela.
Razvijanje svesti o vrednostima predela, njegovom planiranju i održivom razvoju, kao i osposobljavanje studenata za usvajanje novih znanja iz oblasti vrednovanja predela i uključivanje u rad interdisciplinarnih timova u procesu planiranja predela.
Uvod u planiranje predela; Metodologija istraživanja predela; Aspekti predela (prirodni, kulturni, analitički, politički, intervencijski).
Frontalna metoda, metoda razgovora, rad u grupama, individualni rad, ilustrativno-demonstrativna metoda, terensko-istraživački rad.
Grupa autoraKulturno nasleđe, Izbor najznačajnijih dokumenata Saveta Evrope u oblasti kulturnog nasleđa2004Centar za nasleđe Kosova i Metohije MNEMOSYNE, BeogradSrpski jezik
Grupa autoraLandscape Character Assessment, guidence for England and Scotland2002The Country Agency and Scottish Natural HeritageEngleski
Makhzoumi J., Pungetti G.Ecological Landscape Design and Planninig, the Mediterranean Context1999E & FN SPON, an imprint of Routledge, London, New YorkEngleski
Naveh Z., Lieberman A.Landscape Ecology, First Edition1984Springer-Verlag, New YorkEngleski