Предмет: Енергетска ефикасност и сертификација грађевинских објеката (11 - GS001)

КатегоријаТеоријско-методолошки
Научна област

Тренутно нема података о матичним организационим јединицама предмета!

Програм се примењује од 01.10.2011..

Стицање знања и вештина потребних за пројектовање и изградњу енергетски ефикасних грађевинских објеката.
Стечено знање студенти ће користити код енергетске сертификације грађевинских објеката. Кандидати ће се осопособити за анализу урбанистичких и биоклиматских аспеката енергетске ефикасности објеката. Студенти ће савладати методологију и методе прорачуна потребне енергије за грејање и хлађење грађевинских објеката, превасходно зграда,као и методе прорачуна емисије СО2.
Директиве ЕУ (ЕРВД из 2002. и 2010. г.). Искуства европских земаља. Арихитектонско-урбанистички аспекти енергетске ефикасности грађевинских објеката: одабир локације, оријентација објекта, утицај ветра, зеленила (биоклиматска архитектура). Енергетски добици: Тромб-Мишелов зид, светларници. Основни закони термодинамике. Провођење топлоте у телима. Грађевинска физика. Методологија прорачуна потребне енергије за грејање и хлађење (СРПС ЕН ИСО 13790). Примери прорачуна за карактеристичне објекте. Пример израде Елабората енергетске ефикасности за карактеристичан објекат. Пример израде пасоша енергетске ефикасности карактеристичног новог или постојећег објекта.
Предавања; Лабораторијске и аудиторне вежбе; Консултације. Испит (који обухвата цело градиво) се састоји из три домаћа задатка (рада), семинарског рада (колоквијума) који представља Елаборат енергетске ефикасности задатог објекта и завршног ипита. Студенти који не положе усмени део испита преко домаћих радова и колоквијума, полажу усмени део у испитним роковима. Оцена испита се формира на основу похађања предавања и вежби, оцене из домаћих радова и успеха на колоквијумима, тј. испиту.
4. Д. Шумарац, М. Тодоровић, М. Ђуровић-Петровић. Н. Тришовић„Energy efficiency of residential buildings in Serbia“ 2010Thermal Science Vol.14, pp.97-113,Енглески
Д. ШумарацЕнергтска ефикасност зграда2005Грађевински факултет, БеоградСрпски језик
Присуство на вежбамадада5.00
Присуство на предавањимадада5.00