Predmet: Obnovljivi izvori energije u građevinarstvu (11 - GS003)

Naučna oblast

Program se primenjuje od 01.10.2011..

Osposobljavanje za rad na poslovima: projektovanja, izvođenja, eksploatacije, inženjeringa i konsaltinga kod upotrebe obnovljivih izvora energije u građevinarstvu.
Sticanje osnovnih znanja o obnovnjivim izvorima energije i mogućnostima njihove upotrebe u građevinarstvu. Korišćenje stečenih znanja u daljem obrazovanju i inženjerskoj praksi.
Uvodna razmatranja. Primarna i sekundarna energija. Obnovljivi izvori energije, vrste i energetski potencijali, prostorni zahtevi prema objektu i okolini objekta, zakonski propisi. Sunčeva energija, direktno i indirektno, aktivno i pasivno korišćenje sunčeve energije, priprema tople potrošne vode i grejanje objekata, sistemi sa sunčevom energijom, proračun i izbor opreme. Podzemne i nadzemne vode, zemlja (horizontalni i vertikalni izmenjivači toplote), spoljašnji vazduh, geotermalna voda: sistemi, proračun i izbor opreme. Toplotno opterećenje objekta, učešće obnovljivih izvora energije u toplotnom opterećenju objekta. Toplotna pumpa, princip rada, koeficijent grejanja, monovalentni i bivalentni režim rada, izbor toplotne pumpe. Biomasa, energija vetra. Tehno-ekonomska analiza upotrebe obnovljivih izvora energije u građevinarstvu, uštede u potrošnji energije, investiciona ulaganja, ocena ekonomske opravdanosti, primeri proračuna.
Predavanja, auditorne vežbe, konsultacije, mentorski rad. Posete objektima sa izvedenim sistemima za korišćenje obnovljivih izvora energije. Provera znanja na usmenom ispitu. Ocena ispita se formira na osnovu pohađanja predavanja i vežbi, ocene seminarskog rada i uspeha na usmenom ispitu.
Čenejac, A.Analiza mogućnosti nekonvencionalnih sistema grejanja za poboljšanje energetske efikasnosti građevinskih objekata2010FTN Novi SadSrpski jezik
Despotović, M., Babić,MEnergija biomase2007Mašinski fakultet KragujevacSrpski jezik
Fox, UBetriebekosten-und Wirtschaftlichkeitsrechnungen für Anlagen der technischen Gebaudeusrüstung1980VDI-Verlag GmbH,DüsseldorfNemački
Gvozdenac, D., Nakomčić-Smaradakis, B., Gvozdenac, BObnovljivi izvori energije2010Fakultet tehničkih nauka Novi SadSrpski jezik