Predmet: Osiguranje u saobraćaju i transportu (17 - S0I321)

KategorijaTeorijsko-metodološki
Naučna oblastProizvodni i uslužni sistemi, organizacija i menadžment

Departman za industrijsko inženjerstvo i menadžment

Program se primenjuje od 01.10.2013..

Cilj predmeta predstavlja osposobljavanje studenta za razvoj osnovnih osiguravajućih proizvoda, definisanje potreba za osiguranjem i iznalaženje najefikasnijih načina za ekonomsku zaštitu zbog oštećenja ili uništenja stvari, zdravlja i života ljudi, usled stihijskih događaja i nesrećnih slučajeva. Tokom nastave studenti stuču znanja potrebna za određivanje potrebe, vrste i načina osiguranja.
Student će biti sposoban da utvrdi potrebu za osiguravajućom zaštitom za preduzeća i fizička lica, da prepozna rizik i opasnost koja preti stvarima i ljudima, te da projektuje najpovoljniji model osiguranja za različite vrste imovine. Kroz predavanja, vežbe i praktičan rad, student će steći potrebna znanja o osiguravajućem društvu, načinu funkcionisanja, tehničkim elementima osiguranja kao i ekonomskoj, pravnoj i socijalnoj funkciji osiguranja.
Teorijska nastava, sadržaj i struktura predmeta. Uvod u osiguranje, istorija osiguranja, definicija osiguranja, funkcionisanje osiguranja, tehnička osnova osiguranja, ekonomski značaj osiguranja. Podela osiguranja: neživotna osiguranja, životna osiguranja, reosiguranje i saosiguranje. Subjekti osiguranja: osiguravač, osiguranik, korisnik osiguranja, ugovarač osiguranja, zastupnici osiguranja i posrednici osiguranja. Organizacioni oblici osiguranja: akcionarsko društvo za osiguranje, društvo za uzajamno osiguranje, udruženje osiguravača, pulovi za osiguranje i reosiguranje. Osiguranje transporta, kasko, kargo, osiguranje odgovornosti vozara, rizici u transportu, generalna i partikularna havarija, SG Polisa, MAR polisa, pomorska osiguranja, rečni transport, Institutske klauzule..
Usmena izlaganja uz korišćenje pomagala (video bim, tabla), pisani materijali u funkciji vežbanja. Poseta osiguravajućim kompanijama zbog praktičnih vežbi.
Mrkšić, D., Ćosić, Đ.Upravljanje rizikom i osiguranje2015Fakultet tehničkih nauka, Novi SadSrpski jezik
Ćosić, Đ., Avdalović S.Osiguranje u saobraćaju i transportu2015Fakultet tehničkih nauka, Novi SadSrpski jezik
Testdada10.00
Prisustvo na vežbamadada5.00