Predmet: Optimizacione i upravljačke tehnologije u arhitektonskom projektovanju (12 - AT03)

Naučna oblastArhitektonsko-urbanističko planiranje, projektovanje i teorija

Odsek za automatiku, geomatiku i upravljanje sistemima

Program se primenjuje od 01.10.2013..

Cilj predmeta je upoznati studente sa osnovnim principima optimizacije i optimalnog projektovanja. Konkretno, studenti se upoznaju sa klasičnim i savremnim optimizacionim postupcima i mogućnošću primene takvih postupaka u oblasti savremenog arhitektonskog i urbanističkog projektovanja. Takođe, studenti se upoznaju sa osnovnim principima i metodama analize i projektovanja prilagodljivih, optimizujućih i samooptimizujućih, evolutivnih dinamičkih struktura i sistema.
U okviru predmeta studenti se osposobljavaju za prepoznavanje, pravilno formulisanje i efikasno rešavanje optimizacionih problema. Upoznaju se sa osnovnim principima optimalnog projektovanja, te sa raspoloživim algoritmima i softverskim alatima. Takođe, studenti se upoznaju sa mogućnostima savremenih otpimizacionih i evolutivnih dinamičkih sistema, te mogućnostima primene ovih sistema i struktura u rešavanju različitih tipova praktičnih problema.
1. Osnovni principi optimizacije. Formalna postavka optimizacionog problema. Klasifikacija optimizacionih problema i algoritam. 2. Klasični optimizacioni postupci 2.1. Optimizacija bez ograničenja: jednodimenzione i višedimenzione metode, analitički i numerički pristup, metode pretrage 2.2. Linearno programiranje 2.3. Osnovni principi nelinearnog programiranja. Klasične numeričke metode nekonveksne optimizacije 3. Savremeni globalni optimizacioni postupci 3.1. Evolutivni i genetski algoritmi 3.2. Optimizacija rojem čestica 3.3. Optimizacija algoritmom veštačke mravlje kolonije
1. predavanja 2. auditorne vežbe 3. laboratorijske vežbe
Dimitri P. BertsekasNonlinear Programming1999Athena Scientific, Bellmont MassachussetsEngleski
Veysel Gazi, Kevin M. PassinoSwarm Stability and Optimization2011Springer, 2011Engleski