Predmet: Ekspertski sistemi i alati za upravljanje znanjem (12 - I913)

KategorijaNaučno-stručni
Naučna oblastInformaciono-komunikacioni sistemi

Departman za industrijsko inženjerstvo i menadžment

Program se primenjuje od 30.10.2012..

Predmeti kojima je preduslov predmet Ekspertski sistemi i alati za upravljanje znanjem

Naziv predmetaMora se odslušatiMora se položiti
Metode istraživanja i eksploatacije podatakadane
Principi i metode testiranja softveradane
Cilj predmeta je da upozna studente sa raspoloživim opcijama u domenu ekspertskih sistema i sistema baziranih na znanju, kao i da im ukaže na moguće pravce istraživanja u ovoj oblasti. Studenti treba da steknu razumevanje principa na kojima počiva inženjerstvo znanja, kao što su: pravila, semantičke mreže, akvizicija znanja i rasplinuta logika.
U toku kursa studenti će izučavati sisteme bazirane na znanju, ekspertske sisteme, inteligentne agente i sisteme za podršku odlučivanju. Naučiće da primenjuju tehnike i metode istraživanja podataka u kombinaciji sa alatima za upravljanje znanjem kako bi kreirali odgovarajuću bazu znanja u okviru posmatranog domena, odnosno mehanizam za izvođenje zaključaka (preporuka) iz te baze.
Uvod u upravljanje znanjem. Sistemi za upravljanje znanjem. SECI model. Informacione tehnologije i upravljanje znanjem. Baze i skladišta podataka. Uvod u istraživanje podataka. Prikupljanje i transformacija podataka. Tehnike i metode istraživanja podataka. Ekspertski sistemi. Poslovna inteligencija. Kolaborativne platforme. Izazovi i trendovi u oblasti.
Nastava se odvija kroz predavanja i računarske vežbe. Provera znanja se odvija kroz individualni zadatak i usmeni ispit.
Turban E., Sharda R., Delen D.Decision Support and Business Intelligent Systems2011Prentice HallEngleski
Milan Mirković, Dubravko ĆulibrkEkspertski sistemi i alati za upravljanje znanjem, elektronska skripta2013FTN Novi SadSrpski jezik
Pang-Ning Tan, Michael Steinbach, Vipin KumarIntroduction to Data Mining2005Adison WesleyEngleski
Predmetni projekatdada40.00