Predmet: Osnove softvera sa kritičnim odzivom u elektroenergetskim sistemima (12 - ESI006)

KategorijaNaučno-stručni
Naučna oblastElektrotehničko i računarsko inženjerstvo

Odsek za računarsku tehniku i računarske komunikacije

Program se primenjuje od 01.10.2012..

Cilj predmeta je sticanje neophodnih znanja radi razumevanja osnovnih koncepata, projektovanja i integracije softverskih sistema sa kritičnim odzivom.
Ishodi su ovladavanje osnovnim znanjima, veštinama i sposobnostima potrebnim za razumevanje strukture i zadataka softverskih sistema sa kritičnim odzivom.
Uvod i klasifikacija sistema za rad u realnom vremenu. Operativni sistemi za rad u realnom vremenu. Komunikaciona podrška sistema sa kritičnim odzivom. Rukovanje časovnikom realnog vremena. Protokoli za sinhronizaciju vremena između distribuiranih radnih stanica. Softverske tehnike za sinhronizaciju i kooperaciju programskih komponenti. Arhitektura i zadaci SCADA sistema. Procesni ulaz/izlaz i obrada mernih podataka. Programski model objekta upravljanja. Programska implementacija upravljačkog algoritma. Razvoj komponenti i aplikacija tzv. školske SCADA-e, uprošćenog ali funkcionalnog akviziciono upravljačkog sistema namenjenog za obrazovne svrhe. Korisnički podsistem za prikaz informacija u realnom vremenu. Istorijat sistema. Primeri tipičnih aplikacija u elektroenergetici.
Nastava se odvija kroz predavanja i laboratorijske vežbe. Tokom vežbi student je obavezan da uradi praktično orijentisane zadatke.
L.Wang, K.C. TanModern Industrial Automation Software Design2006John Wiley & SonsEngleski
B.AtlagićUvod u akviziciono upravljačke sisteme - skripta2004FTNSrpski jezik
Predmetni projekatdada30.00