Predmet: Sistemi automatskog upravljanja u energetici (06 - EEI302)

KategorijaTeorijsko-metodološki
Naučna oblastRačunarske nauke

Odsek za automatiku, geomatiku i upravljanje sistemima

Program se primenjuje od 01.01.2007..

Upoznavanje studenta sa teorijskim i praktičnim osnovama analize i sinteze sistema automatskog upravljanja.
Stečena znanja mogu se koristiti u rešavanju konkretnih inženjerski problema, a takođe predstvaljaju osnovu za dalje praćenje stručnih predmeta.
Ocena kvaliteta upravljanja u stacionarnom i prelaznom režimu. Analiza stabilnosti sistema analitičkim metodama. Analiza i sinteza sistema prienom geometrijskog mesta korena. Analiza i sinteza sistema u frekventnom domenu: Nikvistov kriterijum stabilnosti, preteci stabilnosti, Bodeova metoda. Koncepcija prostora stanja sistema. Izbor i podešavanje parametara industrijskih regulatora: PID regulator. Uvod u digitalne upravljačke sisteme.
Predavanja; Računske (N), laboratorijske (L), računarske (C) i računarsko-laboratorijske (CL) vežbe; Konsultacije. Deo gradiva koji čini logičku celinu može da se polaže u vidu kolokvijuma. Kolokvijum i ispit su usmeni i pismeni. Kolokvijum i pismeni deo ispita se polažu u pismenoj formi, dok se usmeni deo ipista polaže usmeno. Ocena ispita se formira na osnovu uspeha iz kolokvijuma, računarsko-laboratorijskih vežbi pismenog i usmenog dela ispita.
M. StojićKontinualni sistemi automatskog upravljanja1996Naučna knjiga, BeogradSrpski jezik
. B.Kovačević, Ž.ĐurovićSistemi automatskog upravljanja -zbornik rešenih zadataka1995Nauka, BeogradSrpski jezik
D. Kukolj i ostaliOsnove klasične teorije automatskog upravljanja kroz rešene primere1995Somel, SomborSrpski jezik
D. Kukolj, F. KulićProjektovanje sistema automatskog upravljanja u prostoru stanja1995Univerzitet u Novom Sadu, Novi SadSrpski jezik