Predmet: Rizik u investicionom menadžmentu (12 - IM1406)

Naučna oblastProizvodni sistemi, organizacija i menadžment

Program se primenjuje od 01.10.2013..

Ciljevi predmeta Rizik u investicionom menadžmentu jesu upoznavanje studenata sa ključnim faktorima koji određuju rizik, a koji su od interesa pri redovnom poslovanju preduzeća i razumevanje osnovnih koncepata definisanja različitih vrsta investicionog rizika. Osnovni cilj predmeta jeste da se upotpune i integrišu znanja o investicionom riziku neophodna inženjerima menadžmenta.
Studenti koji odslušaju predmet i polože ispit osposobljeni su da sagledaju ulogu i značaj rizika za poslovanje industrijskih sistema i preduzeća, razumeju različite vrste rizika u poslovanju preduzeća i donose odluke o načinu upravljanja rizikom sa pozicije inženjera menadžmenta.
Istorijat, podela i vrste rizika u investicionom menadžmentu, studija slučaja, upravljanje rizikom, hedžovanje korišćenjem opcija, alternativni metodi upravljanja rizikom - "soft facts"
Nastava na predmetu obuhvata predavanja sa primerima domaće i svetske prakse u oblasti rizika u investicionom menadžmentu. U okviru vežbi podstiče se rad u grupama, kroz rešavanje studija slučaja iz oblasti koje su obuhvaćene gradivom.
Dobromirov, D., Radišić, M.Rizik u investicionom menadžmentu - elektronska skripta2012Fakultet tehničkih nauka u Novom SaduSrpski jezik
Yen Yee ChongInvestment Risk Management2004Wiley and sonsEngleski
Frederic S. MishkinThe Economics of Money, Banking and Financial Markets2012PearsonEngleski
Testdada10.00