Предмет: Иновације и предузетништво у високотехнолошким предузећима (17 - IZOO19)

КатегоријаТеоријско-методолошки
Научна областПроизводни и услужни системи, организација и менаџмент

Тренутно нема података о матичним организационим јединицама предмета!

Програм се примењује од 12.03.2014..

Циљ предмета Иновације и предузетништво у високотехнолошким предузећима јесте да омогући студентима да разумеју концепте предузетништва у предузећима која припадају групи високотехнолошких предузећа, првенствено ИТ (информационо-технолошком) сектору. Циљ предмета је да код студената развије способности: (1) анализе технолошких и пословних промена и карактеристика нових пословних модела на тржиштима високих технологија (2) препознавања концептуалног оквира и аналитичких алата неопходних за креирање и развој предузетништва у овој области, (3) синтезе неопходних знања и вештина за рад у оваквим предузећима.
Студенти који одслушају предмет, заврше предиспитне обавезе и положе испит су оспособљени да: 1) користе основна знања о иновацијама и предузетништву у високотехнолошким организацијама; 2) да својим знањима интегришу софистициран технолошки развој са брзорастућим захтевима купаца у овој области; 3) примењују одабрана подручја иновација и предузетништва у организацијама заснованим на новим технологијама.
Упознавање са кључним појмовима – предузетништво, иновације, промене, технологија; Предузетништво и високотехнолошко предузетништво; Карактеристике предузетника, потребне вештине и знања; Место високотехнолошког предузетништва у свету, Европи и Србији: резултати, сличности, заједничке особине и кључне различитости. Иновације и управљање иновацијама; Карактеристике иновативних организација; Избор пословног модела; Мисија, циљеви и организациона структура високотехнолошког предузећа; Високотехнолошки производи и високотехнолошко окружење: интеракција, изазови и претње опстанку; Стандардизација на високотехнолошким тржиштима, заштита интелектуалне својине, патенти и права; Изазови предузетника у високотехнолошком предузећу; Тржишни наступ високотехнолошког предузећа; Стратегијско планирање у високотехнолошким предузећима; Умрежавање предузетника, партнерства.
Настава на предмету се одвија кроз предавања која комбинују теорију и практичне примере који су основа дискусије. У оквиру осталих часова рад се одвија у групама и самостално. Током наставе, студенти су у прилици да самостално анализирају актуелне примере из ове области и упознају се са представницима ИТ сектора (Информационо-технолошких компанија у Војводини) и Предузетничког инкубатора, који ће им пренети искустава из праксе.
John NesheimHigh Tech Start Up, Revised And Updated: The Complete Handbook For Creating Successful New High Tech Companies2016Free Press; Revised and Updated ed. editionЕнглески
Carayannis, Elias G., Samara, Elpida T., Bakouros, Yannis L. Innovation and Entrepreneurship2015SpringerЕнглески
Subotic,M., Maric, M., Mitrovic,S Mesko,M.Differences between adaptors and innovators in the context of entrepreneurial potential dimensions, Kybernetes ISSN: 0368-492X,https://doi.org/10.1108/K-05-2017-0183, vol.47(7):1363-13772018Emerald Publishing LimitedЕнглески
Митровић Вељковић, С., Меловић, Б.Предузетништво, иновације и бизнис - ауторизована предавања2018Факултет техничких наукаСрпски језик