Предмет: Европско и међународно привредно и пословно право (06 - MBA307)

КатегоријаСтручно-апликативни
Научна областПроизводни системи, организација и менаџмент

Департман за индустријско инжењерство и менаџмент

Програм се примењује од 01.10.2003..

Упознавање са основним правним интитутима од значаја за пословно право и међународни промет роба и услуга. Савладавање основних односа између националног права и међународног привредног права са посебним акцентом на право Европске Уније у овој области.
Стицање основних знања о статусу и организацији привредних друштава у земљи и Европској Унији као и правом унификације међународне купопродаје што омогућује примену ових института у пракси.
1. Статуси организација привредних друштава: а) општи део: основни појмови за одређење привредних друштава и њихов значај, б) посебни део: правни статус свих облика привредних друштва (ортачко, командитно, друштво са ограниченом одговорношћу и акционарско друштво. 2. Хармонизовано право привредних друштава у Европској Унији: а) основне слободе EU Acquis-a, б) принципи EU Acquis-a (слобода оснивања компанија и пружања услуга и национални принципа), ц) нови облици привредних друштава у Европској Унији према правном оквиру компанијског права (ЕУ упутства) 3. Међународно уговорно право са посебним освртом на међународну купопродају: а) основни појмови уговорног права, б) купопродајни уговор, ц) Конвенција Уједињених Нација о међународној продаји робе - Бечка конвенција. 4. Право међународних плаћања: а) банкарске дознаке, б) акредитиви и инкаса, ц) банкарске гаранције.
Ex-catedra када се студенти упознају са новим појмовима и институтима и Сократовски метод: интеракција између предавача и студената у форми разговора по пређеним методским јединицама са анализом конкретних проблема. Видео презентације, писање есеја и семинарских радова.
Мирко ВасиљевићКомпанијско право, право привредних друштава Србије и ЕУ2007Службени гласник, БеоградСрпски језик
Вилус, Царић, Шогоров, ЂурђевМеђународно пословно право2012Правни факултет Нови СадСрпски језик
Бунчић СоњаПравни положај банке2007Пословни биро СБ, Нови СадСрпски језик
Група аутораThe European Company - All over Europe, a state by state account of the introduction of the European Company2004De Gruyter Recht, BerlinЕнглески