Predmet: Odabrana poglavlja iz geoinformacionih sistema (12 - SDGI01)

Naučna oblastGeomatika

Odsek za automatiku, geomatiku i upravljanje sistemima

Program se primenjuje od 01.11.2007..

Osposobljavanje studenata za praćenje literature i aktivan istrživački rad u oblasti geoinformacionih tehnologija i sistema
Student se osposobljava za aktivno praćenje naučne literature i istraživaćki rad u oblasti geoinformcionih tehnologija i sistema
Mesto i uloga geoinformacionih sistema (GIS). Infrastruktura podataka o prostoru (SDI).Prostorni referentni okviri. Akvizicija podataka o prostoru. GNSS, fotogrametrija, daljinska detekcija. Modeliranje prostornih entiteta, rasterski i vektorski modeli, geometrija, topologija i topografija prostora. Dekompozicija elemenata prostora. Arhitektura GIS sistema. Baze podataka o prostoru. Interpretacija i prezentacija podataka o prostoru. Kartografija i vizuelizacija. Standardizacija u oblasti geoinformacionih sistema i tehnologija – OpenGis, ISO TC211. Primene GIS tehnologija u različitim oblastima.Mehanizmi razmene informacija o prostoru. XML, GML, LandXML. Schema geometrije, Schema topologije, Schema topografije. Dokumenati razmene. Geoportali. Arhitektura geoportala. Deo nastave na predmetu se odvija kroz samostalni istraživačko studijski rad u oblasti geoinformacionih sistema i tehnologija. Istraživačko studijski rad obuhvata aktivno praćenje primarnih naučnih izvora, eventualno pisanje rada iz oblasti geoinformacionih sistema i tehnologija.
Predavanja, vežbe, konsultacije. Istraživačko studijski rad.
Grupa autoraOdabrana poglavlja iz obleti geoinformacionih tehnologija i sistema2007Srpski jezik
Keith R McCloyResource Managament Information Systems2006Taylor FrancisEngleski
Peter A. Burrough, Rachael A. McDonnellPrincipi geografskih informacionih sistema2006Građevinski fakultet BeogradSrpski jezik
Grupa autoraČasopisi sa liste Kobson-a 2012Srpski/engleski jezik