Predmet: Projektovanje i održavanje sistema kontrole kvaliteta u oblasti IZŽS (06 - Z452)

Naučna oblastInženjerstvo zaštite životne sredine

Program se primenjuje od 04.10.2012..

Upoznavanje studenata sa principima metoda kontrole kvaliteta, zakonskom regulativom, standardima i načelima u oblasti, u cilju sticanja aktuelnih znanja na polju implementacije i održavanja sistema ISO 14000, ISO 17025, HCCP, akreditacije i sertifikacije.
Implementacija i kontrola kvaliteta u oblasti inženjerstva zaštite životne sredine, savladavanje praktičnih i eksperimentalnih metoda iz oblasti, osposobljavanje za razmatranje sistema neke organizacije i stepena do kojeg je ona usklađena sa zahtevima odgovarajućih standarda, osposobljavanje za tumačenje serije standarda u odnosu na realni sistem, sticanje osnovnih veština vezanih za implementaciju i održavanje sistema kvaliteta.
Odabrane teme iz sledećih oblasti: Sistem kvaliteta (QM) i (TQM), Ključni zahtevi standarda serije ISO 14000, ISO 17025, standarda HCCP u inženjerstvu zaštite životne sredine, Upoznavanje i sistem praćenja zakonske regulative, pravnih zahteva EU i evropskih standarda u oblasti, Vrste ocenjivanja životne sredine, Prednosti i nedostaci uspostavljanja sistema, PDCA ciklus, Aspekti životne sredine – glavne zagađujuće supstance i kriterijumi vrednovanja njihovog značaja, Opšti i posebni ciljevi, Kontrola kvaliteta hemijskih i proizvodnih industrija, Osnovni principi dobre laboratorijske prakse - DLP, Implementacija i sprovođenje interne kontrole kvaliteta, Instrumentacija i kalibracija, uloga PT šema i međulaboratorijskih poređenja u obezebeđenju poverenja u kvalitet laboratorijskih rezultata i rezulatat kalibracije, Zaštita životne sredine u konceptu bezbednosti hrane, Akreditacija i sertifikacija.
Predavanja. Laboratorijske i računske vežbe. Konsultacije. Tokom semestra studenti mogu položiti pismeni deo ispita kroz formu dva kolokvijuma. Kolokvijumi su oblik provere znanja na predmetu, sastoje se od računskog i teorijskog dela i polažu se pismeno. Tokom semestra studenti su obavezni da prisustvuju predavanjima, računskim i laboratorijskim vežbama, kao i da polože dva testa i napišu i odbrane seminarski rad. Nakon uspešno realizovanih predispitnih obaveza, ukoliko nisu položili pismeni deo ispita kroz formu kolokvijuma, studenti izlaze na pismeni deo završnog ispita koji obuhvata gradivo celog semestra. Ocena ispita se formira na osnovu broja bodova prikupljenih ispunjavanjem predispitnih obaveza, uspeha na kolokvijumima, odnosno pismenog dela ispita.
Christopher Sheldon, Mark YoksonEnvironmental Management Systems: A Step-by-Step Guide to Implementation and Maintenance2002EarthscanEngleski
Christopher Sheldon, Mark YoksonInstalling Environmental Management Systems1999EarthscanEngleski
Gregory JohnsonThe ISO 14000 EMS Audit Handbook: 2000St. Lucie Press, Boca Raton, FloridaEngleski
J. BradyEnvironmental management in organisations2005The iema HandbookEngleski