Predmet: Nacrtna geometrija sa perspektivom 1 (17 - ASO5)

KategorijaAkademsko-opšteobrazovni
Naučna oblastTeorije i interpretacije geometrijskog prostora u arhitekturi i urbanizmu

Departman za arhitekturu i urbanizam

Program se primenjuje od 01.10.2013..

Razvijanje sposobnosti prostorne vizuelizacije, prostorne imaginacije i sposobnosti rešavanja problema različitih uzajamnih prostornih odnosa odabranih geometrijskih formi na dvodimenzionalnom (2D) prikazu paralelnog i centralnog projiciranja.
Sposobnost identifikovanja i interpretacije prostornih odnosa izučenih prostornih oblika iz odgovarajućih 2D prikaza kao i poznavanje njihovih geometrijskih struktura i sposobnost grafičkog predstavljanje izučenih trodimenzionalnih (3D) konfiguracija na 2D medijumu.
Osnovni elementi prostorne vizuelizacije. Projiciranja, pravci posmatranja i vrste slika osnovnih geometrijskih formi (tačka, prava, ravan). Paralelna i centralna projekcija, uvod u perspektivu. Kriterijumi za dobijanje karakterističnih pogleda i položaja objekta (transformacija i rotacija) u cilju neposredne detekcije metričkih svojstava i prepoznavanja prostornih odnosa objekata. Metrički problemi na perspektivnoj slici. Koncepti vidljivosti. Primena na složenije forme (ravne figure, poliedri, rotaciona tela, itd). Vizuelizacija i geometrijske strukture složenih 3D formi. Kriterijumi analize ravnih i međusobnih preseka pramenastih (rogljasta tela i paraboličke kvadrike) i rotacionih površi; karakteristični elementi ovih preseka. Prostorne i ravne krive kao vodilje ili izvodnice pri generisanju površi. Karakteristični pogledi i direktna detekcija geometrijskih struktura tih površi. Razvojne i nerazvojne površi; pravoizvodne (kvadrike, konoidi, cilindroidi i sl.), zavojne, konvolutne; lukovi, svodovi i kupole; krovovi. Aksonometrijski prikazi. Koncepti vidljivosti i vizuelni realizam.
Predavanja. Grafičke - audiotorne vežbe. Konsultacije.
Dovniković, L.Nacrtna geometrija1985Univerzitet u Novom SaduSrpski jezik
Anagnosti, P.Nacrtna geometrija1981Naučna knjiga, BeogradSrpski jezik
Anagnosti, P.Perspektiva1996Naučna knjiga, BeogradSrpski jezik
Štulić, R.Perspektiva : vizuelizacija 3D prostora iz perspektivnih slika2006Fakultet tehničkih nauka, Novi SadSrpski jezik