Предмет: Веб оријентисане технологије и системи (17 - IZOO15)

КатегоријаНаучно-стручни
Научна областИнформационо-комуникациони системи

Тренутно нема података о матичним организационим јединицама предмета!

Програм се примењује од 23.04.2014..

Циљ предмета је да упозна студенте са начином функционисања најпопуларнијег Интернет сервиса - World Wide Web (WWW). Посебан акценат је стављен на савремене технологије (Ajax, PHP, Javascript, XML) на којима овај сервис почива, као и на апликације које се темеље на овим технологијама а које су постале планетарно популарне (социјалне мреже, блогови, сервиси за дељење видео садржаја, wiki)
Студенти ће, након одслушане наставе и положеног испита, стећи темељно разумевање технологија на којима почивају савремене Web апликације и системи. Имаће практично знање неопходно за покретање сопственог Web сервера као и за његову администрацију. Упознаће се са најзаступљенијим програмским (скриптним) језицима који се користе за развој Web апликација, као и са поступцима инсталације неких од тих апликација.
Предмет покрива следеће области: интернет сервиси, историјат Web-а, клијент/сервер архитектура, језици који се извршавају на серверу, језици који се извршавају на клијенту, RIA апликације, WEB 2.0, социјалне мреже, безбедносни аспекти Web-а.
Предавања – на којима ће студенти бити упознати са појединостима функционисања Web-а и савременим технологијама које су везане за овај сервис. Рачунарске вежбе – на којима ће студенти самостално покренути Web сервер и упознати се са практичним аспектима технологија које чине окосницу Web-а.
Paul J. Deitel, Harvey M. DeitelInternet & World Wide Web: how to program2011Pearson Prentice HallЕнглески
Gary Shelly, Mark FrydenbergWeb 2.0 Concepts and Applications2011Course TechnologyЕнглески
Сладојевић С., Арсеновић М., Карановић М.Веб оријентисане технологије и системи - скрипта у припреми2019Српски језик
Предметни пројекатдада40.00