Predmet: Odabrana poglavlja iz kriznog menadžmenta (17 - IMDR20)

KategorijaAkademsko-opšteobrazovni
Naučna oblastProizvodni i uslužni sistemi, organizacija i menadžment

Trenutno nema podataka o matičnim organizacionim jedinicama predmeta!

Program se primenjuje od 03.11.2017..

Predmeti preduslovi

Naziv predmetaMora se odslušatiMora se položiti
Metode i tehnike naučno istraživačkog radadada
Glavni cilj ovog kursa je da pomogne studentima da razumeju i razviju znanja i veštine neophodne za upravljanje kriznim situacijama. Kompleksna sadržina predmeta biće posmatrana i analizirana iz više perspektiva. Kurs se kroz kombinaciju teorijskih nastavnih jedinica i praktičnih projekata, fokusira se na pitanja: hazarda (geoloških, meteoroloških, bioloških i tehničkih), ranjivosti i procene rizika, smanjenje rizika od katastrofa, planiranje za vanredne situacije, finansijsko planiranje za katastrofe, strategije poslovanja u vanrednim situacijama i upravljanju krizama. Kurs će kod studenta razviti veštine upravljanja rizikom, analize kompleksnih problema, vrednovanje mogućih rešenja i planiranje implementacije upravljanja rizikom.
Studenti će biti u stanju da potpuno razumeju prirodne i tehničke hazarde, ranjivost i rizik od katastrofe; razviće sposobnost da analiziraju rizike, pretnje i mogućnosti, ali i da osmisle i implementiraju rešenja. Studenti će ovladati tehnikama za smanjenja rizika od katastrofa i upravljanja njima, uključujući sposobnost da upravljaju vanrednim situacijama i obezbede kontinuitet u poslovanju u takvim situacijama. Kroz praktičan rad studenti će razviti veštine mapiranje korišćenjem geo – informacionih sistema.
Kurs će kroz kombinaciju teorijskih nastavnih jedinica i praktičnih projekata obraditi sledeće celine:Opasnosti, ranjivost, rizik i katastrofa: sagledavanje opasnosti (prirodnih i antropogenih), ranjivosti i rizik; karakteristike nesreća, njihove procene i upravljanja.Kontinuitet poslovanja i upravljanje krizama: jedinica o kontinuitetu poslovanja i planiranju za krize; okvir i procedure za obuku i organizacionu pripremu za krizu.Finansijsko planiranje za nacionalne katastrofe: ekonomija katastrofe (lokalne, nacionalne i međunarodne), finansijski menadžment rizika, modeliranje katastrofe, osiguranja i reosiguranja kroz niz studija slučaja iz Velike Britanije, Turske i malih ostrvskih države na Karibima.Tehnike za upravljanje katastrofama: metode i tehnike koje se koriste u proceni rizika od katastrofa, GPS i GIS mapiranje za akcije potrage i spasavanja.Prirodne katastrofe: geološke, meteorološke, biološke i tehnološke katastrofe, brzo i sporo nastajuće katastrofe; uticajima klimatskih promena, upravljanje u katastrofama i ublažavanje.Organizacioni rizik: identifikacija i upravljanje korporativnim bezbednosnim rizicima.
Predavanja, vežbe, konsultacije, projektni zadaci
Myron S. ScholesCrisis and Risk Management2000American Economic AssociationEngleski
Pecujlija, M et al.Corruption: Engineers are Victims, Perpetrators or Both?2014Science and Engineering Ethics DOI 10.1007/s11948-014-9569-1Engleski
Pecujlija, M & Cosic, Dj.Crisis Management: Introducing Companies Organizational Reactivity and Flexibility2019NOVA Science Publishers, New York ISBN: 978-1-53615-439-9Engleski