Predmet: Energetska elektronika u distributivnim i prenosnim mrežama (06 - EE545)

Naučna oblastEnergetska elektronika, mašine i pogoni

Departman za energetiku, elektroniku i telekomunikacije

Program se primenjuje od 01.10.2005..

Cilj predmeta je da se studentu predstave moderni sistemi primene savremenih tehnologija i uređaja (FACTS uređaji) baziranih na snažnim elektronskim prekidačima, modernim algoritmima upravljanja i korišćenju digitalnih mikroprocesorskih uređaja u radu elektro-energetskog sistema (EES), koji obezbeđuju fleksibilnost prenosnog sistema i značajno doprinose poboljšanju stabilnosti, kapaciteta i ukupnog rada EES-a.
Ishod predmeta je ovladavanje studenta znanjima, koji omogućuju projektovanje, analizu rada, konstrukciju i unapređenja FACTS uređaja i pripadajućih upravljačkih algoritama za razne realne situacije u elektro-energetskom sistemu.
FACTS sistemi i uredjaji. Pojam i uloga u EES-u. Sistematizacija FACTS uredjaja. Osnovni principi rada. Energetski elektronski pretvaraci za FACTS. Metode i algoritmi upravljanja pretvaracima. Univerzalni uređaji. Uporedna analiza i procena ekonomske opravdanosti. Primeri primene i realizovanih rešenja.
Metode nastave su predavanja za teoretske postavke, matematičko modelovanje i računarska simulacija, korišćenjem savremenih računarskih alata.
E. Acha, V. Agelidis, O. Anaya-Lara, T. MillerPower Electronic Control in Electrical Systms2001Butterworth-HeinemannEngleski
Prisustvo na vežbamadada2.00
Pismeni deo ispita - kombinovani zadaci i teorijaneda50.00