Предмет: Дизајн и техника сцене 3 (17 - ASO26)

КатегоријаУметнички
Научна областСценска архитектура, техника и дизајн-сценски дизајн
МултидисциплинарнаДа

Тренутно нема података о матичним организационим јединицама предмета!

Програм се примењује од 01.10.2013..

Стицање продубљених знања и вештина потребних за самостални и групни рад на дизајну и техници сцене, са посебним нагласком на разумевање и примену принципа сценских пракси XIX века у савременом стваралаштву.
Темељно и суверено познавање развоја дизајна сценског простора од предмодерних до авангардних пракси. Способност препознавања предмодерних и модерних идеја у савременој сценској уметности и техници. Способност индивидуалне и тимске стваралачке примене стечених знања.
Дизајн простора савремених сценских догађаја у контексту идеја о сценском простору XIX века. Авангардни концепти сценског простора. Рад у јединственом сценско-гледалишном простору. Разбијање сценског простора. Технике конципирања и реализације сцене у позориштима ране авангарде. Идеје о сценском простору ране авангарде примењене у савременој сценској пракси. Еманципација сценског простора као места игре. Идеје о сценском простору ван позоришне зграде. Град као позорница и као сцена.
Интерактивна предавања – излагање наставника, уз обавезну дискусију са студентима на отворене теме у оквиру предавања. Колективни, групни и самостални истраживачки и креативни рад студената на предметном пројекту уз консултације са наставницима и сарадницима. Радионички формати у којима се теме са предавања повезују кроз практичан рад са предметним пројектом. Предметни пројекат подразумева израду идејног решења дизајна и технике сцене за задати просторни оквир и текстуални предложак. Предметни пројекат је заснован на савременој интерпретацији модерних концепата и принципа позоришта у амбијенталном простору.
Мисаиловић, М.Драматургија сценског простора1988Стеријино позорје, Нови СадСрпски језик
Сенкер, Б.Редатељско казалиште1984Цекаде, ЗагребХрватски
Миланови, О.Београдска сценографија и костимографија 1868-1941.1983Музеј позоришне уметности Србије и Универзитет уметности, БеоградСрпски језик
Izenour, G.Theatre Design1996Yale University Press, Њухејвен и ЛондонЕнглески