Предмет: Алтернативни сепарациони процеси у третману вода (17 - MPK16)

КатегоријаНаучно-стручни
Научна областИнжењерство заштите животне средине

Тренутно нема података о матичним организационим јединицама предмета!

Програм се примењује од 08.11.2018..

Предмети предуслови

Назив предметаМора се одслушатиМора се положити
Технолошки процеси у контроли квалитета водадане
Након одслушаног курса и положеног испита, студент ће моћи да: - Наведе и разуме напредне и алтернативне технолошке процесе и операције који се данас примењују у третману вода - Имплементира алтернативне сепарационе процесе у пројектно решење третмана воде
Специфични полутанти водених ресурса. Преглед конвенционалних и алтернативних сепарационих метода. Уклањање органских и неорганских полутаната различитим алтернативним сорпционим процесима. Алтернативни адсорбенти. Режимима рада уређаја. Типови реактора. Унапређени мембрански процеси. Алтернативни процеси коагулације и флокулације. Реверсна осмоса. Електрофлација. Електрокоагулација. Електроокидација. Напредни оксидациони процеси. Фиторемедијација. Фотокаталитичка деградација органских полутаната. Напредни биолошки процеси у третману вода. Рециркулација фосфора из отпадних вода. Примена алги у третману вода. Плутајућа мокра поља. Различите будуће перспективе обраде, ремедијације и рециклаже воде.
Предавања. Рачунске вежбе које се базирају на решавању конкретних практичних проблема и димензионисању уређаја за сепарацију полутаната из водених струја. Студенти под менторством раде у групама технолошко решења пречишћавања вода и постројења за пречишћавање са алтернативним технологијама; Заједничке и индивидуалне консултације. Током семестра студенти су обавезни да присуствују предавањима и рачунским вежбама. Након успешно реализованих предиспитних обавеза, студенти излазе на завршни испит који се полаже у писменој (рачунски део) и у усменој форми (теоријски део). Писмени део испита може се полагати кроз форму два колоквијума.
V.K. Gupta Imran AliEnvironmental Water - Advances in Treatment, Remediation and Recycling2012ElsevierЕнглески
D. G. Rao, R. Senthilkumar, J. Anthony Byrne, S. FerozWastewater Treatment: Advanced Processes and Technologies2013WA Publishing and CRC PressЕнглески
Metcalf & Eddy / AecomWastewater Engineering : Treatment and Resource Recovery2014McGraw-Hill, New YorkЕнглески
Degremont, Gilbert, ed.Water Treatment Handbook. 6th Edition Vol. I and II.2007John Wiley & Sons Inc.Енглески