Предмет: Технолошки поступци ремедијације радне средине (17 - ZR399)

КатегоријаНаучно-стручни
Научна областИнжењерство заштите на раду

Тренутно нема података о матичним организационим јединицама предмета!

Програм се примењује од 17.12.2018..

Предмети предуслови

Назив предметаМора се одслушатиМора се положити
Анализа података о стању радне срединедане
Стицање неопходних знања о технолошким процесима и уређајима који се примењују у ремедијацији радне средине.
Након одслушаног курса и положеног испита, студент ће моћи да идентификује и примени одговарајуће технолошке процесе и уређаје за ремедијацију радне средине.
Технологија и технолошки системи. Елементи технолошког система. Технолошки процес и технолошке оперције (механичке, топлотне, дифузионе операције). Индикатори квалитета радне средине у процесној индустрији. ?арактеризација загађујућих материја и индикатори квалитета радне средине у процесној индустрији (хемијска индустрија, металопрерађивачка индустрија, индустрија боја и лакова, итд). Критеријуми за избор одговарајућег ремедијационог процеса. Технолошки процеси и уређаји за ремедијацију радне средине. Таложење – гравитационе таложне коморе, електростатички таложници. Циклони. Скрубери. Вентилациони системи. Филтрација - ротациони филтри. Адсорпција – адсорбери. Апсорпција – апсорбери. Напредни технолошки процеси ремедијације радне средине (мултициклони, мембрански процеси, адсорпција на алтернативним адсорбентима). Законодавство и регулативе из области.
Предавања. Рачунске вежбе које се базирају на решавању конкретних практичних проблема и димензионисању уређаја за ремедијацију делове радне средине. Заједничке и индивидуалне консултације. Током семестра студенти су обавезни да присуствују предавањима и рачунским вежбама. Након успешно реализованих предиспитних обавеза, студенти излазе на завршни испит који се полаже у писменој (рачунски део) и у усменој форми (теоријски део). Писмени део испита може се полагати кроз форму два колоквијума
Iyyanki V Muralikrishna аnd Valli ManickamEnvironmental Management - Science and Engineering for Industry2007Butterworth-Heinemann, ElsevierЕнглески
Поповић Д.Хемијски параметри животне и радне средине2008Факултет заштите на раду, НишСрпски језик
Анђелковић, Б., Крстић, И.Технолошки процеси и животна средина2002Факултет заштите на раду, НишСрпски језик