Предмет: Анализа система заштите животне средине (17 - MPK005)

КатегоријаТеоријско-методолошки
Научна областИнжењерство заштите животне средине

Програм се примењује од 01.10.2012..

- Стицање основних знања, инжењерских компетенција и академских вештина о анализи података у домену инжењерства заштите вода, ваздуха и земљишта. - Упознавање студената са савременим методама планирања експеримента - Стицање знања о зеленим и low-cost технологијама сепарације које се примењују у преради отпадних токова. - Упознавање студената са основним принципима процеса адсорпције и синтезом и применом алтернативних адсорпционих медијума. - Оспособљавање студената за коришћење хроматографије и спектрофотометрије у циљу квантификације резидуа полутаната пре и након третмана. - Оспособљавање студената за успешну обраду и анализу експерименталних података.
Након одслушаног курса и положеног испита, студент ће моћи да: 1. Анализира податке о степену контаминације воде, ваздуха и земљишта. 2. Планира експериментална истраживања. 3. Наведе и опише зелене и low-cost технологије које се примењују у преради отпадних токова. 4. Користи инструменталне методе (хроматографију и спектрофотометрију) као алат за квантификацију резидуа полутаната. 5. Обради и тумачи експерименталне резултате. 6. Примени алтернативне адсорпционе медијуме за пречишћавање отпадних токова.
Особине и понашање гасова, чврстих и течних супстанци. Дисперзни системи. Раствори. Физичка и хемијска адсорпција, топлота адсорпције, адсорпциона кинетика и равнотежа. Примена адсорпције у инжењерству. Катализа, каталитичке реакције, теорије хетерогене катализе, хомогена катализа. Експеримент у пракси, приступ експерименталном истраживању, планирање експеримента. Типови грешака, систематске грешке, грубе грешке, случајне грешке. Тачност и прецизност добијених резултата мерења. Изражавање аналитичких података. Графичка анализа резултата експеримента. Статистичка обрада резултата експеримента. Методе анализе. Зелене и лоw-цост технологије које се примењују у преради отпадних токова. Инструменталне методе анализе као алат неопходан за квантификацију резидуа полутаната пре и након третмана отпадних токова. Хроматографија. Спектрофотометрија.
Предавања. Лабораторијске и рачунске вежбе. Консултације, заједничке и индивидуалне. Током семестра студенти су обавезни да присуствују предавањима, лабораторијским и рачунским вежбама. Након успешно реализованих предиспитних обавеза, студенти излазе на завршни испит који се полаже у писменој (рачунски део) и у усменој форми (теоријски део). Писмени део испита може се полагати кроз форму два колоквијума.
Марјановић, Н.Инструменталне методе анализе : методе раздвајања. I/12001Технолошки факултет, Бања ЛукаСрпски језик
Е. WorchAdsorption Technology in Water Treatment, електронско издање2012Walter de Gryter GmbH & Co. KGЕнглески
Skoog, D.A., West, D.M., Holler, F.J.Osnove analitičke kemije1999Školska knjiga, ZagrebХрватски
Пантелић, И.Увод у теорију инжењерског експеримента1976Раднички универзитет "Радивој Ћирпанов", Нови СадСрпски језик