Predmet: Nove tehnologije i usluge u poštanskom saobraćaju (17 - S0153)

Naučna oblastPoštanski saobraćaj i komunikacije

Departman za saobraćaj

Program se primenjuje od 01.10.2007..

Sticanje znanja o novim uslugama u poštanskom saobraćaju i tehnologijama koje podržavaju njihov razvoj.
Poznavanje novih usluga kojima se bave uspešne poštanske uprave i ovladavanje sa novim tehnologijama koje podržavaju razvoj novih usluga.
Nove tehnologije kao generator rasta klasičnih poštanskih usluga i preduslov da pošta obavlja i druge usluge van osnovne delatnosti. Postnet-računarske mreže. Geografski računarski sistemi i njihova primena u analizi lokacija pošta i određivanju dostavnih reona. Centri za elektronsko poslovanje. Sistemi za praćenje poštanskih pošiljaka. Franšizing u pošti. Širenje mreže i povećanje broja usluga. Hibridna pošta. Podsistemi hibridne pošte. Post ekspres usluge. Usluge Direct Mail-a ( direktna pošta). Kataloška prodaja. Pošta i usluge špedicije. Primena logistike u pošti. E-business i pošta. Koncept virtuelnog preduzeća. Karakteristike B2B (business-to-business) modela. Karakteristike B2C (business-to-consumer) modela.
Predavanja, vežbe , konsultacije i posete odabranim institucijama poštanskog saobraćaja.
Kujačić, M.Nove tehnologije i usluge u poštanskom saobraćaju2012Fakultet tehničkih nauka, Novi SadSrpski jezik
Kujačić, M.Poštanski saobraćaj2005Fakultet tehničkih nauka, Novi SadSrpski jezik
časopisParcel and Postal Technology Internationalsve UKI Media & EventsEngleski
Zbornici radovaSimpozijumi o novim tehnol.u pošt. i telekom. saobr. "PosTel"2005Saobraćajni fakultet BeogradSrpski jezik