Предмет: Увод у дигиталну и микрорачунарску електронику (17 - E136d)

КатегоријаСтручно-апликативни
Научна областЕлектроника

Департман за енергетику, електронику и телекомуникације

Програм се примењује од 12.02.2007..

Циљ предмета је да студенте оспособи за пројектовање и симулацију једноставних дигиталних електронских система и функционалних јединица микропроцесора и разумевање структуре, принципа рада, спецификације и пројектовања једноставних микрорачунарских система, као и за пројектовање, писање и тестирање апликативних програма у програмском језику високог нивоа за интелигентне уређаје засноване на микроконтролерима.
Студент који успешно заврши овај предмет биће у стању да за задати једноставан уређај заснован на микроконтролеру: - пројектује, симулира и имплементира хардверски део уређаја на основу задате спецификације, - моделира, пројектује, симулира и имплементриа једноставне апликативне програме у програмском језику високог нивоа и - интегрише хардверске и софтверске компоненте и тестира функционалност дизајнираног уређаја.
Булова алгебра. Бројевни системи. Логичка кола. Стандардне комбинационе логичке мреже: компаратор, мултиплексер, демултиплексер, кодер, декодер, сабирач. Стандардне секвенцијалне логичке мреже: флип-флопови, меморије, бројачи, регистри. Сложени дигитални системи. Структура једноставних микропроцесора и микрорачунара као и делова микрорачунарског система: централна процесорска јединица, меморијски подсистем, улазно/излазни подсистем. Систем прекида. Серијски комуникациони протоколи.
Предавања; Аудиторне и лабораторијске вежбе; Консултације.
В. МалбашаУвод у дигиталну и микрорачунарску електронику2005Прва верзија рукописа скриптеСрпски језик
Предраг ТеодоровићСкрипта - у припреми2017Српски језик
Одбрањене лабораторијске вежбедада50.00