Предмет: Развојни алати у телекомуникацијама и обради сигнала 2 (17 - EK450)

КатегоријаСтручно-апликативни
Научна областТелекомуникације и обрада сигнала

Департман за енергетику, електронику и телекомуникације

Програм се примењује од 05.11.2012..

Предмети предуслови

Назив предметаМора се одслушатиМора се положити
Развојни алати у телекомуникацијама и обради сигнала 1дане
Упознавање студената са програмским језиком Java и стандардном библиотеком класа (Java Class Library - JCL) те њиховом применом у реализацији дистрибуираних апликација. Предмет такође нуди преглед одабраних алгоритама из области заштитног кодовања.
Студент је упознат са основама програмског језика Java и стандардне библиотеке класа (JCL) те је оспособљен да применом програмског језика Java имплементира различите врсте програма са посебним нагласком на дистрибуираним програмима и обезбеђењу квалитетне криптографске заштите таквих програма.
Увод у програмски језик Java и разлике у односу на програмски језик C++, Java виртуелна машина и компајлер, класе, наслеђивање и полиморфизам, обрада грешака, увод у генерички механизам и стандардну библиотеку класа са посебним нагласком на делу библиотеке који се односи на рад са датотекама, креирање графичког корисничког интерфејса (Swing), мрежно програмирање (Socket), конкурентно програмирање (multithreading) као и део који се односи на имплементацију криптографских алгоритама (Java Cryptography Architecture – JCA / Java Cryptography Extension - JCE).
Настава се састоји од предавања и рачунарских вежби. На предавањима се помоћу презентација излажу и образлажу основни концепти. Рачунарске вежбе су у потпуности синхронизоване са предавањима. На рачунарским вежбама се практично решавају конкретни примери из телекомуникација и обраде сигнала. Сви наставни материјали који се користе на предавањима и вежбама доступни су студентима путем катедарског web портала. Студентима су омогућене редовне консултације. Стечена теоријска и практична знања проверавају се на једном колоквијуму током семестра и завршном испиту.
Schildt, H.Java : The Complete Reference1997McGraw-Hill EducationЕнглески
Elliotte HaroldJava Network Programming: Developing Networked Applications (9th Edition)2013OReilly MediaЕнглески
David HookBeginning Cryptography with Java2007Wiley PublishingЕнглески
Миодраг Милић, Александар МињаПрезентације са предавања и on-line вежбе преко web портала Катедре за телекомуникације и обраду сигнала2016Српски језик