Predmet: Geometrija i vizualizacija 3D prostora (09 - IA007)

KategorijaTeorijsko-metodološki
Naučna oblastRačunarska grafika
MultidisciplinarnaDa

Departman za arhitekturu i urbanizam

Program se primenjuje od 01.10.2010..

Razvijanje sposobnosti prostorne vizuelizacije, upoznavanje odabranih geometrijskih formi na dvodimenzionom (2D) prikazu paralelnog projiciranja.
Sposobnost identifikovanja i interpretacije prostornih odnosa izučenih prostornih oblika iz odgovarajućih 2D prikaza kao i poznavanje njihovih geometrijskih struktura. Sposobnost definisanja optimalnih aproksimacija opštih formi za njihovo konstruktivno izvođenje.
OSNOVNI ELEMENTI PROSTORNE VIZUALIZACIJE. Projiciranja, pravci posmatranja i vrste slika osnovnih geometrijskih formi. Kriterijumi za dobijanje karakterstičnih pogleda i položaja objekta u cilju neposredne detekcije metričkih svojstava i prepoznavanja prostornih odnosa objekata. Koncepti vidljivosti. Primena na složenije forme. VIZUALIZACIJA I GEOMETRIJSKE STRUKTURE SLOŽENIH 3D FORMI. Kriterijumi analize ravnih i međusobnih preseka pramenastih (rogljasta tela i paraboličke kvadrike) i rotacionih površi, karakteristični elementi ovih preseka. Koncepti vidljivosti i vizuelni realizam. Prostorne i ravne krive kao vodilje ili izvodnice pri generisanju "tradicionalnih" površi. Karakteristični pogledi i direktna detekcija geometrijskih struktura tih površi.Razvojne i nerazvojne površi; pravoizvodne kvadrike, konoidi, cilindrioidi, zavojne, konvolutne; lukovi, svodovi i kupole; krovovi, itd. SENČENjE I VIZUELNI REALIZAM. Osnovni principi senčenja. Rastavnica osvetljenosti. Detekcija karakterističnih elemenata bačenih senki u ortogonalnim i kosim pogledima i aksonometrijskim slikama. Centralno i paralelno osvetljenje.
Predavanja, računarske - auditorne vežbe. Konsultacije.
R. Štulić, V.StojakovićGEOMETRIJA I VIZUELIZACIJA SLOBODNIH FORMI, podloge za predavanja2007Fakultet tehničkih nauka, Novi SadSrpski jezik
Dovniković LazarNacrtna geometrija1992Univerzitet u Novom SaduSrpski jezik
Farin G.Curves and Surfaces for CAGD-A Practical Guide2002Morgan KaufmannEngleski
Pottman, Asperl, HoferKilian Architectural Geometry2007Bentley Institute PressEngleski