Predmet: Engleski jezik za inženjere 1 (06 - EJEI1)

KategorijaAkademsko-opšteobrazovni
Naučna oblastEngleski jezik

Departman za opšte discipline u tehnici

Program se primenjuje od 01.10.2005..

Predmeti preduslovi

Naziv predmetaMora se odslušatiMora se položiti
Engleski jezik - napredni srednjidada

Predmeti kojima je preduslov predmet Engleski jezik za inženjere 1

Naziv predmetaMora se odslušatiMora se položiti
Engleski jezik za inženjere 2dada
Ovladavanje najznačajnijim terminima vezanim za struku i usmerenje. Razvijanje strategija za razumevanje teksta na stranom jeziku. Osposobljavanje za čitanje i razumevanje originalnih engleskih tekstova iz različitih izvora vezanih za brojne aspekte i oblasti elektrotehnike. Razvijanje usmene i pismene komunikacije vezane za ove teme uz korišćenje adekvatnog vokabulara i složenijih rečeničnih konstrukcija.
Studenti poseduju širok vokabular termina vezanih za oblast studiranja. Mogu da prate raznovrsnu literaturu iz ove oblasti i komuniciraju o tim temema na englskom jeziku koristeći termine i rečenične konstrukcije karakteristične za jezik njihove buduće struke.
Obrada savremenih stručnih tekstova na engleskonm jeziku vezanih za različite aspekte i oblasti elektrotehnicke struke. Razvijanje strategija za razumevanje stručnog teksta kao sto su: skimming, scanning, comparing sources, using context, using background knowledge itd. Ovladavanje najčešćim terminima vezanim za struku i usmerenje. Usvajanje jezičkih funkcija kao što su: poređenje, klasifikovanje, iskazivanje svrhe ili funkcije, opisivanje sastavnih delova, uzročno posledičnih veza i sl. Najčešći prefiksi, sufiksi, složenice i kolokacije. Pasivne konstrukcije, participske konstrukcije. Skraćene relativne rečenice (aktivne i pasivne), skraćene vremenske rečenice (aktivne i pasivne).
Akcenat je na aktivnosti studenata u toku časa, njihovoj interakciji sa nastavnikom i među sobom. Koristi se komunikatvni pristup u nastavi stranih jezika. Vežbanja su koncipirana tako da olakšavaju i proveravaju razumevanje teksta kao i da uvežbavaju odgovarajući vokabular i ostale karakteristične osobine jezika struke. Neka od vežbanja sastavljena su tako da podstaknu studente da, koristeći šire poznavanje oblasti koju studiraju, kroz komentare i objašnjenja, dodatno uvežbavaju svoje jezičke sposobnosti.
John EastwoodOxford Practice Grammar, Intermediate2006OUPEngleski
Eric Glendinning, John McEwanOxford English in Electronics1993OUPEngleski