Predmet: Elementi i sklopovi zgrada 1 (17 - A214)

KategorijaTeorijsko-metodološki
Naučna oblastArhitektonsko-urbanističko planiranje, projektovanje i teorija

Departman za arhitekturu i urbanizam

Program se primenjuje od 01.10.2007..

Razvijanje sposobnosti uočavanja i prepoznavanja elemenata - delova objekata, njihovih funkcija i značaja; Ovladavanje osnovnim pojmovima elemenata, delova i celine arhitektonskog sklopa od nivoa predmeta do urbanog nivoa i jasno terminološko definisanje; Sticanje znanja kojim se na adekvatan način arhitektonski elementi/sklopovi/celine predstavljaju putem tehničkog crteža; Usvajanje znanja koje omogućava profesionalnu korespodenciju i uvodi studenta u problematiku arhitektonskog stvaralaštva; Uvođenje u projektantski proces i načine kreativnog razmišljanja, osmišljavanja ideje i njenog adekvatnog prezentovanja putem tehničkog crteža.
Razumevanje tehničkog crteža kao grafičkog načina prikazivanja svih prostornih struktura; Sticanje znanja o osnovnim elementima u arhitekturi i objektima kao specifičnim sklopovima različitih elemenata, kao i implementacija stečenih znanja u proces razumevanja tehnološkog postupka nastanka arhitektonskih objekata ili drugih struktura u prostoru, njihove morfologije, materijalizacije i dr. Sposobnost da se kreativni proces izrazi kroz primereni tehnički izraz.
U okviru ovog predmeta studenti se upoznaju sa osnovnim pojmovima iz oblasti arhitekture. Definišu se elementi, uočavaju se delovi i celina objekta, ukazuje se na način proizvodnje, pozicioniranje i funkciju pojedinih elemenata, daju se objašnjenja načina njihovog spajanja u okviru složenijih struktura i ističu se efekti koji iz takvih sklopova proizilaze. Naglašava se način građenja i neophodnost kreativnosti oblikovanja radi postizanja funkcionalnih, bezbednih i estetski interesantnih objekata, što se sagledava i kroz graditeljstvo tokom čitave istorije. Ukazuje se na važnost i potencijale pojedinačnih elemenata u sklopu, kao i na značaj načina njihovog međusobnog odnosa i principa oblikovanja.
Predavanja, vežbe, grafički radovi, konsultacije, pismeni ili usmeni ispit.
Vukajlov, Lj.Elementi i sklopovi zgrada2019Fakultet tehničkih nauka, Novi SadSrpski jezik
Rakočević, M.24 časa arhitekture2003Orion art, BeogradSrpski jezik
Samerson, Dž.Klasični jezik arhitekture2004Građevinska knjiga, BeogradSrpski jezik
Diran, Ž.N.L.Pregled predavanja2006Građevinska knjiga, BeogradSrpski jezik