Predmet: Informacione tehnologije i sistemi u energetskom menadžmentu (17 - ZC014)

Naučna oblastInformaciono-komunikacioni sistemi

Departman za industrijsko inženjerstvo i menadžment

Program se primenjuje od 05.10.2012..

Sticanje bazičnih saznanja u oblasti primene sredstava informacionih tehnologija u energetskom menadžmentu. Upoznavanje slušalaca sa savremenim softverskim rešenjima za datu namenu i ovladavanje neophodnim veštinama njihove primene u upravljanju energetskim sistemima.
Slušaoci nastavnog predmeta se osposobljavaju za puno razumevanje značaja i osnovnih principa primene informacionih tehnologija u energetskom menadžmentu, kvalifikovano učešće u procesima razvoja novih i izbora gotovih softverskih rešenja namenjenih upravljanju energetskim sistemima, kao i za njihovu kompetentnu primenu u inženjerskoj praksi.
Uvod. Savremene informacione tehnologije i energetski menadžment. Informacioni sistemi u službi upravljanja energetskim sistemima. Namenski softverski proizvodi, arhitektura i funkcionalnosti. Automatizacija planiranja potreba za energijom, strukture podataka o trošenju i troškovima energije. Integracija podataka o energetskim tokovima i ukupnom energetskom bilansu. Računarom podržani nadzor i kontrola energetskih izvora u sistemu ( funkcionalnost, izdašnost, istrošenost, pouzdanost, održivost ). Postupci i metode nadzora i kontrole elemenata za prenos i distribuciju energije ( izbor ključnih parametara, izbor principa merenja, analiza gubitaka i iskorišćenja prenosnog sistema, analiza pouzdanosti). Nadzor i kontrola potrošača energetskih resursa (izbor ključnih parametara za praćenje potrošača u vremenu, merenje potrošnje energetskih resursa i interpretacija podataka, analiza funkcionalne ispravnosti potrošača, analiza gubitaka i iskorišćenja energije, analiza pouzdanosti). Oblikovanje podloga za podešavanje u energetskom sistemu. Donošenje upravljačkih odluka. Upravljačke i izvršne aktivnosti.
Nastava predavanja se izvodi frontalno i uz primenu modernih didaktičkih sredstava. Nastava vežbanja se izvodi u specijalizovanoj laboratoriji opremljenoj potrebnim hardversko-softverskim sredstvima.
Lamb, J. P.The Greening of IT: How Com-panies Can Make a Difference for the Environment2009Elsevier Book CompanyEngleski
Finon, D., Midttun, A.Reshaping European Gas and Electrical Industry2005Elsevier Book CompanyEngleski
Rade Stankić, Lazar RadovanovićPoslovni informacioni sistemi2017Ekonomski fakultet BrčkoSrpski jezik
Radoslav RakovićIntegrisani sistem menadžmenta: teorija i praksa2014Građevinska knjigaSrpski jezik