Predmet: Osnove eksperimenta u zaštiti životne sredine (06 - Z315)

KategorijaTeorijsko-metodološki
Naučna oblastInženjerstvo zaštite životne sredine

Program se primenjuje od 03.10.2012..

Osposobljavanje studenata za planiranje, pripremu i realizaciju merenja iz oblasti energetike i zaštite životne sredine. Obrada rezultata, adekvatno tabelarno, grafičko prikazivanje rezultata eksperimenta i mernih nesigurnosti.
Stečena znanja studenta osposobljavaju za planiranje merenja iz oblasti energetike i zaštite životne sredine, relevantni prikaz i ocenu tačnosti dobijenih eksperimentalnih rezultata.
Planiranje, priprema i realizacija eksperimenta. Nesigurnost eksperimentalnih rezultata. Prezentacija eksperimentalnih rezultata. Približni brojevi. Iskazivanje mernih nesigurnosti. (Implicitno, eksplicitno, broj značajnih cifara merne nesigurnosti) Greške merenja i potreba za njihovom pocenom ( Omaške, Sistematske greške, slučajne greške.) Tabelarno prikazivanje rezultata. Grafičko prikazivanje rezultata. Interpolacija i ekstrapolacija. Teorija uzorka u obradi rezultata merenja. Metod namanjih kvadrata.
Predavanja. Računske vežbe. Računarske vežbe. Konsultacije.
J. Slivka, M. TerzićObrada rezultata fizičkih eksperimenata1995Univerzitet u Novom SaduSrpski jezik
Testdada10.00
Pismeni deo ispita - kombinovani zadaci i teorijaneda30.00