Predmet: Hidraulika tečenja u otvorenim tokovima (17 - MPK19)

KategorijaNaučno-stručni
Naučna oblastHidrotehnika

Trenutno nema podataka o matičnim organizacionim jedinicama predmeta!

Program se primenjuje od 22.01.2019..

Upoznavanje sa osnovama rečne hidraulike, transporta nanosa i morfologije rečnog korita. Primena osnova na praktične aspekte kao sto su regulacioni radovi i mere.
Stečena znanja se koriste kao osnova za dalju nadogradnju u stručnim predmetima.
Geomorfološke karakteristike prirodnih vodotoka. Tečenje u otvorenim kanalima i vodotocima prizmatičnog i neprizmatičnog poprečnog preseka. Rasporedi brzina, tangencijalni i turbulentni naponi, otpori trenja.Prelazni režimi i proračun nejednolikog tečenja u otvorenim provodnicima. Ustaljeno i neustaljeno tečenje u prirodnim vodotocima. Poreklo i fizička svojstva rečnog nanosa. Pokretanje rečnog nanosa. Vučeni nanos, suspendovani nanos i ukupni nanos.
Nastava se izvodi interaktivno u vidu predavanja, auditornih i računarskih vežbi. Kroz predavanja, diskusije i kompjuterske simulacije rešavaju se određeni problemi. Predavanja su propraćena sa velikim brojem primera iz prakse.
Hajdin, G.Mehanika fluida. Knj.2, Uvođenje u hidrauliku2002Građevinski fakultet, BeogradSrpski jezik
Miodrag JovanovićRegulacija reka - rečna hidraulika i morfologija2002Građevinski fakultet u BeograduSrpski jezik
Muškatirović, D.Regulacija reka1979Građevinski fakultet, BeogradSrpski jezik
Grafički raddada25.00