Predmet: Vizuelno istraživanje u scenskoj arhitekturi i dizajnu (17 - ASO10)

KategorijaUmetnički
Naučna oblastLikovne umetnosti u arhitekturi, tehnici i dizajnu
MultidisciplinarnaDa

Departman za arhitekturu i urbanizam

Program se primenjuje od 01.10.2013..

Predmeti preduslovi

Naziv predmetaMora se odslušatiMora se položiti
Uvod u vizuelno istraživanjedane
Produbljivanje znanja i veština stečenih na predmetu Uvod u vizuelno istraživanje. Upoznavanje sa osnovama figuracije u crtežu i skulpturi, sa akcentom na prostorne odnose. Usavršavanje sposobnosti prenošenja prostorne situacije, uočene ili zamišljene, na crtež. Upotreba vizuelnog istraživanja kao sredstva umetničkog izražavanja i promišljanja u scenskoj arhitekturi i dizajnu.
Predmet pruža praktična znanja i veštine pomoću kojih studenti grade sposobnost komunikacije ideja, stvaranja doživljaja i izražavanja lične poetike korišćenjem različitih likovnih medija. Osposobljenost za korišćenje vizuelnog istraživanja kao sredstva umetničkog izražavanja i promišljanja u scenskoj arhitekturi i dizajnu.
Pojam „prostorni crtež“. Figuracija u umetnosti i telo u prostoru u kontekstu umetnosti i scenskog dizajna i arhitekture. Predstavljanje realnog i imaginarnog prostora, izražavanje atmosfere i narativa korišćenjem vizuelnih elemenata. Stavljanje akcenta na vizuelno istraživanje, kao sredstvo u procesu stvaranja dela scenskog dizajna.
Predavanja i praktične vežbe. Konsultacije. Povremene posete izlagačkim prostorima. Kritička analiza radova izvedenih na predmetu. U okviru nastave vežbanja studenti rade na seriji crtačkih zadataka, koje objedinjuju u dva predmetna projekta – strip, crtan na osnovu vlastitog narativa i prikaz prostorne kompozicije prema pravilima linearne perspektive.
Janson, H. W.Istorija umetnosti2016Begen komerc, ZemunSrpski jezik
Barcsay, JenoAnatomija za umjetnike2003Leo CommerceSrpski jezik
edited by Georges Duby and Jean-Luc DavalSculpture: From Antiquity to the Present Day2002Taschen, London, Los Angeles, Madrid, Paris, TokyoEngleski
Paskvaloto, Đ.Estetika praznine : umetnost i meditacija u kulturama Istoka2007Clio, BeogradSrpski jezik