Predmet: Uvod u studije scenske tehnike i tehnologije (17 - ASO8)

KategorijaNaučno-stručni
Naučna oblastScenska arhitektura, tehnika i dizajn-scenska arhitektura i tehnika
MultidisciplinarnaDa

Departman za arhitekturu i urbanizam

Program se primenjuje od 01.10.2013..

Upoznavanje studenata sa scenskim tehnologijama kao konstitutivnim linijama scenske arhitekture, i, sa druge strane, scenskom tehnikom kao kostitutivnim aspektom scenskog dizajna.
Sposobnost studenata za individualni i timski rad i primenu osnovnih znanja i veština u koncipiranju, razradi i primeni rešenja i projekata u oblasti scenske tehnike i tehnologije.
Pojam i definicije scenske tehnike i tehnologije. Scenska tehnologija kao komponenta scenske arhitekture. Funkcionalno-tehnološki procesi kao osnov arhitektonskog programa scenskih objekata. Scenske tehnologije u pozorištu. Scenska tehnika u pozorištu. Scenska tehnika kao komponenta scenskog dizajna. Struktura scenske tehničke opreme. Tehnički elaborat i tehnička realizacija pozorišne predstave.
Predavanja, vežbe, radionice.
Mijić, M.; Dinulović, R.Scenska tehnika i tehnologija2006Univerzitet umetnosti – Grupa za scenski dizajn, BeogradSrpski jezik
Lalicki, T.Tehnička struktura pozornice2006Univerzitet umetnosti – Grupa za scenski dizajn, BeogradSrpski jezik
Griffiths, T.Stagecraft1982Phaidon, LondonEngleski