Predmet: Evropske strategije energetike i održivog razvoja (06 - EOS43)

KategorijaAkademsko-opšteobrazovni
Naučna oblastMenadžment i biznis

Departman za industrijsko inženjerstvo i menadžment

Program se primenjuje od 01.10.2011..

Osnovni cilj predmeta Evropske strategije energetike i održivog razvoja osmišljen je da se studentima na što jednostavniji i prihvatljiviji način predstavi veoma kompleksna materija politika Evropske unije u oblastima energetike i održivog razvoja. Bilo da je reč o energetskoj bezbednosti, energetskoj efikasnosti ili obnovljivim izvorima energije jasno je da se radi o temi koja će u predstojećim vremenima biti u samom vrhu agende EU, njenih država članica, ali i aspiranata na članstvo među kojima je i Srbija. Kao i u drugim oblastima energetska politika EU je „pokretna meta”. Karakterišu je stalne promene, teško i sporo usaglašavanje i značajni otpori nacionalnih.
Po završetku kursa studenti će bolje razumeti važnost procesa evropskih integracija, uz bolje razumevanje strategija energetike i održivog razvoja.
Proces pristupanja Evropskoj uniji. Lisabonska strategija i strategija Evropa 2020. Nastale obaveze iz procesa pristupanja. Energetska zajednica. Pregled pravnog okvira u oblasti energetike. Integracija Srbije u oblasti energetike. Iskustva drugih zemalja. Preduzetništvo i zelena radna mesta. Održivi turizam. Praćenje i pokazatelji održivog razvoja. Praktična nastava.
Kombinacija interaktivnog i klasičnog pristupa predavanjima. Studenti se ohrabruju da ativno učestvuju u nastavi, postavljaju pitanja, komentarišu.
A. Kovačević"Vodič kroz politike EU – Energetika", Evropski poktret Srbija, 2010, ISBN 978-86-82391-51-72010Evropski poktret Srbija, 2010, ISBN 978-86-82391-51-7Srpski jezik
J. Kronja"Vodič kroz strategiju Evropa 2020"2011Evropski poktret Srbija, 2011, ISBN 978-86-82391-62-3Srpski jezik
European Renewable Energy CouncilEuropean "Renewable energy in Europe: markets, trends, and technologies"2010European Renewable Energy Council (EREC), 2010, ISBN: 978-1-84407- 875-2Engleski
Predmetni projekatdada40.00