Предмет: Увод у информациони и финансијски инжењеринг (14 - IFE210)

КатегоријаНаучно-стручни
Научна областПримењене рачунарске науке и информатика

Програм се примењује од 14.05.2014..

Предмети којима је предуслов предмет Увод у информациони и финансијски инжењеринг

Назив предметаМора се одслушатиМора се положити
Основе финансијског инжењеринга 1дада
Уводно образовање студената у области информационог и финансијског инжењеринга. Овладавање основним појмовима у области информационог и финансијског инжењеринга и обезбеђење лакшег праћења других предмета студијског програма.
Студенти треба да стекну основна знања о организационим системима и њиховим функцијама. По савладавању градива, студенти треба да стекну општу слику и разумевање улоге информационог и софтверског инжењерства у пословним системима, као и циљеве и логику финансијског пословања у пословним системима.
Организације и пословни системи. Улога, мисија и визија организације. Правни облици организације. Профитне и непрофитне организације. Организациони делови пословних система и њихове функције. Структуре организације, области пословања, пословни модели. Финансијска функција. Функција маркетинга. Функција људских ресурса. Р&Д функција. Информациони системи у организацији и пословању. Инжењерство корисничких захтева. Софтверско инжењерство. Животни циклус развоја информационих система и софтверских производа. Базе података и обрада великих количина података у пословању. Пословна интелигенција, истраживање података, наука о подацима и рачунарска интелигенција у решавању проблема у пословању. Савремене рачунарске архитектуре у подршци пословне интелигенције.
Настава се изводи у облику предавања, аудиторних и рачунарских вежби (у рачунарској лабораторији) и консултација. Током целокупног процеса извођења наставе, студенти се подстичу на интензивну комуникацију, критичко резоновање, самостални рад и активан однос према процесу наставе. Услов за добијање потписа и излазак на завршни испит представља извршење свих предиспитних обавеза, у минималном обиму од 30 поена.
Драган МихајловићИнформациони системи и пројектовање база података1998ФТН, Нови СадСрпски језик
Avison David, Fitzgerald GuyInformation Systems Development: Methodologies, Techniques & Tools2006McGraw HillЕнглески
Душан Добромиров, Младен РадишићЕлектронска скрипта2014Српски језик
Сложени облици вежбидада20.00