Предмет: Европске стратегије енергетике и одрживог развоја (06 - EOS43)

КатегоријаАкадемско-општеобразовни
Научна областМенаџмент и бизнис

Департман за индустријско инжењерство и менаџмент

Програм се примењује од 01.10.2011..

Основни циљ предмета Европске стратегије енергетике и одрживог развоја осмишљен је да се студентима на што једноставнији и прихватљивији начин представи веома комплексна материја политика Европске уније у областима енергетике и одрживог развоја. Било да је реч о енергетској безбедности, енергетској ефикасности или обновљивим изворима енергије јасно је да се ради о теми која ће у предстојећим временима бити у самом врху агенде ЕУ, њених држава чланица, али и аспираната на чланство међу којима је и Србија. Као и у другим областима енергетска политика ЕУ је „покретна мета”. Карактеришу је сталне промене, тешко и споро усаглашавање и значајни отпори националних.
По завршетку курса студенти ће боље разумети важност процеса европских интеграција, уз боље разумевање стратегија енергетике и одрживог развоја.
Процес приступања Европској унији. Лисабонска стратегија и стратегија Европа 2020. Настале обавезе из процеса приступања. Енергетска заједница. Преглед правног оквира у области енергетике. Интеграција Србије у области енергетике. Искуства других земаља. Предузетништво и зелена радна места. Одрживи туризам. Праћење и показатељи одрживог развоја. Практична настава.
Комбинација интерактивног и класичног приступа предавањима. Студенти се охрабрују да ативно учествују у настави, постављају питања, коментаришу.
А. Ковачевић"Водич кроз политике ЕУ – Енергетика", Европски поктрет Србија, 2010, ИСБН 978-86-82391-51-72010Европски поктрет Србија, 2010, ИСБН 978-86-82391-51-7Српски језик
Ј. Кроња"Водич кроз стратегију Европа 2020"2011Европски поктрет Србија, 2011, ИСБН 978-86-82391-62-3Српски језик
European Renewable Energy CouncilEuropean "Renewable energy in Europe: markets, trends, and technologies"2010European Renewable Energy Council (EREC), 2010, ISBN: 978-1-84407- 875-2Енглески
Предметни пројекатдада40.00